Elkészült a békéscsabai repülőtér beton leszállópályája
Bod Péter elmondta: az 1.300 méter hosszú és 30 méter széles beton leszállópálya megépítése nettó 1,5 milliárd forintba került. A repülőteret működtető Békés Airport Kft. többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat a beruházás költségeinek kétharmadát pályázati forrásokból teremtette elő: 550 millió forintot nyertek az uniós Interreg III/A alaptól, 400 milliót a Dél-alföldi Regionáls Fejlesztési Tanácstól. A fennmaradó részt a megye saját forrásból biztosította.
A már elkészült leszállópálya műszaki átadása a közelmúltban megtörtént. Várhatóan augusztus végére kiépül a pálya új fénytechnikai rendszere, valamint folyamatban van egy tűzoltó autó és egy kerozin szállításra alkalmas tartálykocsi beszerzése is.
A békéscsabai repülőtér fejlesztése az ezredfordulót követően kezdődött meg, amikor mintegy 500 millió forintos beruházás eredményeként elkészült az új utasforgalmi terminál, valamint egy irányítótorony, teljesen kicserélték a közműveket, és felújították a megközelítési utakat.
Az új repülőtéren közepes kategóriájú utasszállító gépek szállhatnak le, amelyek segítségével elérhetők lesznek a Békéscsabától 2.000-2.500 kilométerre elhelyezkedő városok. A megyei önkormányzat vezetése azt várja, hogy a repülőtér átadása fellendíti a térség gazdaságát és idegenforgalmát.
Bod Péter elmondta: a repülőtér-fejlesztés első eredményének tekinthető, hogy a versengő magyar városok közül a GE Money Bank érdekeltségébe tartozó Budapest Bank Békéscsabán valósítja meg folyamatban lévő beruházását, amelynek keretben egy telecenteres szolgáltató központot hoz létre. Ez 550 új, kvalifikált munkahely megteremtését jelenti.
Az új repülőtér fellendítheti az idegenforgalmat is a megyében, hiszen a térség gyógyfürdői, közöttük a gyulai és a gyopárosi az elmúlt években többmilliárd forintos fejlesztésekkel teljesen megújultak - jegyezte meg a megyei önkormányzat szóvivője.
(MTI)