Litánia
Most viszont Izrael itt áll egy (el)döntetlen háborúval, és azt sem tudja, hogy a Hezbollah gyengült vagy erősödött. Az izraeli határ és a Litáni-folyó közötti területről, ahonnan a Hezbollah rakétázta Észak-Izraelt, az izraeli csapatoknak és a Hezbollah-párthadseregnek "szinkronizált fázisban" kellene kivonulniuk. Helyükbe vonulna a francia befolyású bejrúti kormánykatonaság és a francia vezetésű nemzetközi erő. Ha így lesz, akkor Litániában megkezdődhet a hosszú litánia: ki, mikor és hogyan veszi rá a Hezbollahot, hogy polgári párt legyen, ne pártmilícia és terrorcselekményektől sem visszariadó gerillasereg.
A franciák előre szóltak: ők ugyan nem vállalják a Hezbollah erőszakkal való lefegyverzését, egyébként sem sikerülne. Ilyenformán Izrael egyelőre legfeljebb annyit ért el, hogy Litániából nem katyusázzák tovább. Ez egyelőre elég - talán. Amíg Irán és/vagy Szíria megint úgy nem gondolja, hogy ismét itt az ideje Libanont nyársra tűzött kísérleti nyúlként megforgatni a tűz fölött, nézzük, mi sül ki az egészből. A tűzfészek a tűzszünet után nem kisebb, hanem nagyobb lesz, hiszen immár a libanoni kormányhadsereg és az ENSZ-kontingens keveredik majd bele a valamilyen provokációt követő izraeli válaszcsapásokba. Pürrosz után szabadon: még egy ilyen tűzszünet...
Egyelőre azonban csak ilyen tűzszünet lehetséges, és legalább ennek lehet örülni. Ha lesz. Minden kérdés nyitva maradt. Vajon mit kap még a Hezbollah Libanonon belül? Mit kap ebből Szíria, és az eddiginél mennyivel többet szerez belőle Irán? Teherán szerint logikátlan a Hezbollah leszerelése - logikus. Ám e logika szerint a "harcos iszlám" ott és úgy támadja Izraelt, ahol és ahogy csak tudja - szögesen szemben azon arab államok logikájával, amelyek szerint meg kell próbálni ott és úgy kiegyezni Izraellel, ahol és ahogy lehet. És ez az iszlámon belüli frontvonal olyan hosszú, hogy messze Libanonon túl vezet. Ezen a fertályon nincs tűzszünet, sőt: az iszlám világon belüli tét akkora, hogy még Amerika és Izrael túlereje is kevés ahhoz, hogy kívülről beavatkozzon, és győzzön a jobbik. Hiszen iszlám szemmel nézve vajon mitől jobb Egyiptom Iránnál? Maguk sem tudják, erről tárgyaltak tegnap külügyminiszteri szinten. Mármint: melyik stratégia jobb Izraellel kapcsolatban? Addig is: milyen következtetéseket von le a dél-libanoni döntetlenből a Hamasz, az Iszlám Dzsihád és az al-Kaida általában? Több katyusa, több esély? Kérdések végeláthatatlanul.