Besúgóhisztéria tört ki Romániában

Valóságos boszorkányüldözés indult be Romániában a hírhedt Securitate, a kommunista titkosszolgálat levéltárának megnyitását követően. Miután kiderült, hogy a "szeku" tizenkét éves gyermekeket is beszervezett, s azokkal iskolatársaikról, tanáraikról és családjaikról jelentéseket íratott, az elmúlt napokban feloldották egyes politikusdossziék titkosságát is.

Az ügynökök listáját furcsa módon adják ki, naponta négy-öt olyan személyt fednek fel, akiknek valamilyen közük volt a politikai rendőrséghez. Minden napra egy ügynök - írta a Romania Libera bukaresti napilap ironikusan, arra célozva, hogy a háttérben valakik megfontoltan és tervszerűen nevezik meg az egyes ügynököket, feltehetően pillanatnyi politikai érdekeiket követve. Ráadásul már teljesen összemosták azok nevét, akikről a Securitate megfigyeltként vezetett dossziét, azokéval, akiknek besúgói iratcsomóit őrizte mostanáig.

Egyesek szerint a szálakat a háttérből Traian Basescu államfő mozgatja. A titkosszolgálatok törvényileg neki vannak alárendelve. Mások éppen ellenkezőleg úgy látják: miután az elnök menesztette a három legnagyobb titkosszolgálat vezetőjét, s a parlamenttel vívott harc miatt újakat nem nevezett ki, a kémszervezetek most politikai háborúskodásba kezdtek. Ezt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) sem ússza meg. Miután kiderült, hogy a kiszivárogtatások ellenére Markó Béla szövetségi elnök és Verestóy Attila szenátor nem besúgóként, hanem megfigyeltként szerepelt a szekunál, Frunda Györgyről a bukaresti Gandul című napilap azt állította: ügynökként és megfigyeltként is van dossziéja, s mindkettő az átvilágítóknál van. Sógor Csaba szenátort is besúgói múlttal vádolták. Ő ezt tagadta, de elismerte: beszámolt a szekunak Tőkés Lászlóhoz fűződő viszonyáról. Emil Constantinescu volt államfő azt állítja, hogy Basescu is jelentéseket írt a Securitaténak, mégpedig a Navrom román hajózási társaság antwerpeni kirendeltségvezetőjeként.

Szinte minden pártból akadnak vezető politikusok a CNSAS által megkapott doszsziékon, kétségtelen azonban, hogy a legtöbb felbukkant név RMDSZ-politikusé. Rajtuk kívül több újságírót is ügynökmúlttal vádolnak. Csendes László, a CNSAS vezető testületének RMDSZ-es tagja a kiszivárogtatások ellen belső vizsgálatot szorgalmazott, s most erre sor kerül. Romániában a szekus dossziékkal súlyos erkölcsi válságot és politikai hisztériát állítottak elő. A tévécsatornákon szakértők, politikusok, elemzők órákon keresztül a kiszivárgott nevekről folytatnak vitát arról papolva, hogy erkölcsi megújulásra lenne szükség.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.