Bioetanol: a Mabio 92 milliárd forintos projektbe kezd

Az ország egyik legnagyobb bioetanol-projektje keretében a Magyar Bioenergetikai (Mabio) Zrt. 92 milliárd forint beruházással öt üzem építését kezdi meg jövőre különböző helyszíneken - tájékoztatta a Mabio kommunikációs ügynöksége, a BrandHouse az MTI-t.

A két éves előkészítés után augusztusban megalapított, magyar tulajdonú projektcég a Bács-Kiskun megyei Bácsalmás, a Békés megyei Csabacsűd és a Komárom-Esztergom megyei Dunaalmás környékén alakít ki üzemeket. Ezeken kívül a társaság még két gyárat létesít, de ezek lehetséges helyszínei még elemzéseket igényelnek.

A Mabio az egyenként mintegy 17 milliárd forint értékű gyáregységeivel 2010-re legalább 600 millió liter környezetbarát üzemanyag termelését tervezi. Ez a mennyiség az egész Európai Unió tavalyi bioetanol kibocsátásának kétharmadát teszi ki.

Az átlagosan 30 hektáron épülő termelő üzemek évente összesen 1,75 millió tonna kukoricát igényelnek alapanyagként, amelynek beszerzésére már megszülettek a beszállítói szerződések. A tervezett mennyiségű bioetanol-gyártásra öt évre kötötte meg a cég megállapodásait a helyi integrátorokkal. A Mabio bioetanol-programja a projekt kiteljesedésével 2 ezer új munkahelyet hoz létre.

A cég az üzemek helyszínein mintegy egymilliárd forint értékben már megvásárolta a földeket. A teljes projekt megtérülését a cég vezetői 8 év alatt várják.

A Mabio Zrt. üzleti terve alapján 2008-ban üzemenként 75 millió euró forgalommal számol az aktuális tőzsdei árakat figyelembe véve.

A cég beruházását banki hitelből és saját tőkéből kívánja finanszírozni, de tárgyalást kezdeményeznek állami támogatás megszerzése érdekében is. A beszállítók megkapják az Európai Uniótól a bioenergetikai célú mezőgazdasági ültetvényekre juttatott hektáronkénti 45 eurós szubvenciót.

Bevétel nem csupán a bioetanol értékesítéséből, hanem gyártási melléktermékek eladásából is származik. Az üzemenként keletkező 90 ezer tonna speciális melléktermék állati takarmányozásra, gyógyszeralapanyag-gyártásra, esetleg biomassza tüzelésű hőerőművek fűtő-alapanyag ellátására szolgál majd.

Az MTI korábbi közlése szerint a benzinbe keverhető bioetanol előállítására az eddigi legnagyobb magyarországi projektet a svájci United BioFuels Holding jelentette be, amely a Duna Fejlesztesi Kft.-n keresztül 8 üzemben összesen évi 2 millió tonna kukoricát dolgozna fel.

További jelentős projekt a BKZ Beruházásfejlesztő Zrt. kezdeményezése. A SEKAB svéd Svensk Etanolkemi AB 75 százalékos tulajdonában lévő cég négy, összesen 1,5 millió tonna kapacitású, bioetanol gyártására alkalmas gyáregységet épít az országban. A svéd és a svájci projekt esetében is a Mabio üzemeivel nagyjából egy időben kezdődne meg a termelés.

Magyarországon a következő években várhatóan a bioetanol termelés fele élvezhet majd állami támogatást. Erre engednek következtetni Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szavai, amely szerint a 2007-2013-as európai uniós költségvetési időszakban a kormány az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében évente 2-2,5 millió tonna bioenergetikai célú gabona feldolgozásával számol.

A többnyire kukoricára alapozott majdani bioetanol-termelés az évente kukoricából keletkező felesleg lekötését eredményezheti.

Az országban keletkező kukoricafelesleget jól szemlélteti az a mennyiség, amit a gazdák túltermelés miatt kénytelenek évente intervencióra felajánlani. Július végén 5,065 millió tonnát tett ki az intervenciós kukoricakészlet. A magyar intervenciós készlet a búzával együtt az EU teljes intervenciós készletének 35-40 százalékát adja.

A Gabonaszövetség adatai szerint kukoricát az idén tavasszal 1,24 millió hektáron vetettek, amelyről a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium 8 millió tonna termésre számít. Tavaly 1,2 millió hektárról 9 millió kukoricát takarítottak be Magyarországon. A belföldi kukoricaigény évente mintegy 4,5 millió tonna.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.