Az iszlámisták igenis muzulmán fasiszták a The Washington Times szerint
Az elnevezés annak nyomán került a figyelem központjába, hogy maga George Bush elnök is ezzel a kifejezéssel illette a terroristákat. Úgy reagált a Nagy-Britanniában múlt csütörtökön meghiúsított merénylettervek hírére: az "iszlám fasiszták" mindent eszközt felhasználnak arra, hogy csapást mérjenek a szabadságot szerető Amerikára.
A szóhasználat azonnal amerikai muszlim szervezetek bírálatát váltotta ki. Az Amerikai-iszlám Kapcsolatok Tanácsa szerint a kívánttal ellentétes hatást válthat ki az iszlám, illetve a muszlimok társítása a fasizmussal.
A The Washington Times szerint a fasizmus egy soviniszta politikai ideológia, amely az egyénnél előbbre sorol egy csoportot, többnyire egy fajt vagy nemzetet, ez esetben egy felekezetet. A fasizmus központi önkényuralmi irányítást feltételez mások elnyomásának céljával. Az egyén teljesen vagy szinte teljes mértékben a politikai vezetés alárendeltje. Ez a filozófia ráillik Hitlerre, Mussolinira, a volt japán birodalom vezetőire és más fasiszta rezsimekre.
Ebbe a vonulatba tartoznak a múlt csütörtökön letartóztatott terroristák is, és pontosan ez az ideológia jellemző az al-Kaidára, a Hezbollahra, a Hamászra, valamint az iszlámizmus egyéb változataira világszerte. Soviniszta szervezetek ezek, amelyek a nem muszlimokat alacsonyabb rendű hitetleneknek tekinti, önkényuralomra és rendkívül szigorú társadalmi és gazdasági szabályozásra hajlanak, mint a tálibok példája is mutatta. Ez persze nem az iszlám fősodra, ez egy romlott iszlám hit - tette hozzá a lap.
A The Washington Times szerint lehet, hogy a kifejezés sokak számára kényelmetlen, az iszlamofasizmus mégis élő jelenség. Mint a kifejezés megalkotója, Halid Duran, német születésű iszlámszakértő mondta: az iszlámizmus tulajdonképpen iszlamofasizmus, mert vallási ortodoxiát akar az államra és a társadalomra kényszeríteni.
(MTI)