A felszólító ENSZ-határozat ellenére Izrael folytatja libanoni támadásait

Az izraeli hadsereg szombatra virradóra minden eddiginél mélyebben nyomult előre Libanonban és Dan Haluc vezérkari főnök az offenzíva folytatását ígérte az ENSZ Biztonsági Tanácsában egyhangúlag elfogadott határozat ellenére, amely az ellenségeskedések teljes beszüntetésére szólítja fel az egy hónapja harcoló feleket.

A bejrúti kormány hivatalos források szerint valószínűleg már szombaton hivatalosan elfogadja a határozatot, míg izraeli jóváhagyás előreláthatólag a kabinet vasárnapi ülésén várható.

A dél- és észak-libanoni célpontokra mért izraeli légi csapásokban húsz ember vesztette életét alig néhány órával az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1701. számú határozatának elfogadása után. Biztonsági források szerint a Szúr közelében fekvő Rasaf faluban tizenöt személy, a dél-libanoni Harajeb faluban négy, a Bekaa-völgyben egy civil életét oltották ki izraeli rakéták. Harci gépek támadták Bejrút elővárosait, a Bejrút-Damaszkusz országutat, valamint transzformátor állomásokat Szaida (Szidón) és Szúr közelében is. A libanoni fővárosra szombaton, harmadik egymás követő napon hullottak izraeli röplapok, arra biztatva a libanoniakat, hogy "rázzák le" magukról a Hezbollah igáját.

Az izraeli hadsereg szóvivője közölte, hogy több mint 30 katona sebesült meg a harcokban, míg az utóbbi 24 órában a Hezbollah több mint 40 fegyveresével végeztek és számos rakétaindító állást leromboltak. A Hezbollah ezzel szemben pénteken mindössze négy harcosa haláláról számolt be, szombaton pedig egyáltalán nem jelentett veszteséget. A síita szervezet televíziója, az al-Manar ugyanakkor pontos helyszínek megnevezése nélkül hírül adta, hogy a Hezbollah fegyveresei hét izraeli katonát megöltek és 21 harckocsit megsemmisítettek Dél-Libanonban. A szervezet egy korábbi közleménye szerint harcosai egy Mardzsajúntól délnyugatra húzódó völgyben rajtaütöttek egy páncélos hadoszlopon.

Az izraeli hadsereg szerint a libanoni síita Hezbollah szombat délutánig 20 rakétát lőtt ki észak-izraeli településekre, legkevesebb öt ember sebesülését okozva Amirimban és Kirjat-Smonában.

Az izraeli hadsereg szombaton közölte, hogy megkezdték a dél-libanoni hadműveletek korábban bejelentett kiszélesítését. Libanoni biztonsági források szerint az előrenyomuló izraeli csapatok már 11 kilométerre járnak az izraeli-libanoni határtól. Dan Haluc vezérkari főnök bejelentette, hogy Izrael csaknem megháromszorozta harcoló erőinek létszámát - több száz főt helikopterekkel dobtak át -, és a csapatok addig maradnak Libanonban, amíg meg nem érkezik a nemzetközi erő. (Az izraeli szárazföldi offenzíva első szakaszában mintegy tízezer katona vett részt.) Haluc hozzátette, hogy a hadvezetés még egy hét harcra számít.
Alvaro de Soto, az ENSZ közel-keleti különmegbízottja előzőleg úgy nyilatkozott: a világszervezet várakozása szerint Izrael egy-két napon belül lefújja az offenzívát, és hét-tíz nap múlva megkezdődhet a megerősített ENSZ-erők felvonulása a dél-libanoni határtérségbe. Az Ynet izraeli internetes hírportál Ehud Olmert miniszterelnök hivatalára hivatkozva szintén arról számolt be, hogy Izrael számítása szerint hétfőig beáll a tűzszünet a Hezbollahhal vívott harcokban.

A szombatra virradóra egyhangúlag elfogadott ENSZ BT-határozat, amely a Hezbollahot minden támadás és Izraelt minden offenzív hadművelet azonnali beszüntetésére szólítja fel, libanoni egységek és legfeljebb 15 ezer főre megerősített ENSZ-erők (UNIFIL) telepítését irányozza elő Dél-Libanonban, az izraeli erők kivonásával párhuzamosan. Várhatóan Franciaország vezeti majd a Dél-Libanonban jelenleg állomásozó békefenntartó egységeknél jóval erőteljesebb megbízással felruházott biztonsági erőket.

A határozat a Hezbollah fogságába esett két izraeli katona feltétel nélküli szabadon bocsátását követeli. (Izrael a katonák elhurcolása miatt indította meg offenzíváját július 12-én Libanonban.) A libanoni-szíriai-izraeli határ térségében lévő, vitatott hovatartozású Sebaa-tanyákkal kapcsolatban pedig felszólítja Kofi Annant, hogy az érintett felekkel történt konzultációk után 30 napon belül tegyen javaslatot a kérdés megoldására. A határozat nem tesz említést az ENSZ alapokmányának a VII. fejezetéről, amely megengedi erő alkalmazását, ha veszély fenyegeti a békét és a nemzetközi biztonságot. Hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a libanoni helyzet ilyen veszélyt jelent.

Javier Solana, az Európai Unió Bejrútban tárgyaló kül- és biztonságpolitikai főképviselője úgy vélekedett, hogy mihamarabb érvényt kellene szerezni a libanoni ellenségeskedések leállítására fölszólító határozatnak az azonnali tűzszünet elérése érdekében.
Fuád Szinjóra libanoni miniszterelnök néhány órával később tartott sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a határozat Libanon érdekeit szolgálja, és a minisztertanács még szombaton szavazni fog jóváhagyásáról.

Az egy hónapja tartó harcok legalább 1061 ember életét követelték Libanonban és 124 izraeli halálát okozták. A 85. izraeli katona elestét szombaton jelentette be a hadsereg.
Az ENSZ Világélelmezési Programja (WFP) szerint a folytatódó összecsapások megbénították százezer Dél-Libanonban rekedt ember segélyezését, miután Izrael szombaton nem biztosított szabad áthaladást a segélyszállító konvojoknak. Az izraeli légierő hajnalban támadta az utolsó nyitva álló libanoni-szíriai határátkelő körzetét is, amelyen keresztül a libanoniak kimenekülhettek az országból, s ahol az emberbaráti segély külföldről szárazföldi úton, Szírián át eljuthatott Libanonba.

(MTI/AFP/Reuters/AP)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.