Az ENSZ BT 1701. számú határozatának főbb pontjai

Egyhangúlag elfogadta az ENSZ Biztonsági Tanácsa az Izrael és a Hezbollah libanoni síita szervezet közötti harcok beszüntetésére felszólító határozatot helyi idő szerint pénteken (közép-európai idő szerint szombat hajnalban), pontosan egy hónappal az ellenségeskedések kezdete után.

Az 1701. határozat felszólítja a Hezbollahot minden támadás és Izraelt minden offenzív hadművelet azonnali beszüntetésére. A dokumentum előirányozza libanoni egységek és a megerősített ENSZ-erők (UNIFIL) felvonultatását Dél-Libanonban, és ezzel párhuzamosan az izraeli erők kivonását a térségből.

A szavazás előtt Condolezza Rice amerikai külügyminiszter hangsúlyozta: a Biztonsági Tanácsban benyújtott határozattervezet "megnyitja az utat a tartós béke előtt". Rice felszólította Iránt és Szíriát, tartsák tiszteletben Libanon szuverenitását.

A BT határozata előirányozza az ENSZ Libanoni Ideiglenes Hadereje (UNIFIL) létszámának a jelenlegi kétezerről legfeljebb 15 ezer főre történő emelését, és felhatalmazza az UNIFIL-t, "tegyen meg minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy a műveleti térségét ne használják fel semmilyen ellenségeskedésre".

A határozat nem tesz említést az ENSZ alapokmányának a VII. fejezetéről, amely megengedi erő alkalmazását, ha veszély fenyegeti a békét és a nemzetközi biztonságot. Hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a libanoni helyzet ilyen veszélyt jelent.

A BT az UNIFIL feladatául szabja továbbá a humanitárius tevékenység támogatását Libanonban, ahol a konfliktus egy hónapja alatt összesen mintegy 1200 libanoni és izraeli állampolgár halt meg.

A határozat felszólít annak a két izraeli katonának a feltétel nélküli szabadon bocsátására, akiket a Hezbollah fegyveresei raboltak el Izraelből. A zsidó állam e két katona elrablása után kezdett katonai műveleteket Libanonban július 12-én.

A libanoni-szíriai-izraeli határ térségében lévő, vitatott hovatartozású Sebaa-tanyákkal kapcsolatban a határozat felszólítja Kofi Annant, hogy az érintett felekkel történt konzultációk után 30 napon belül tegyen javaslatot a kérdés megoldására.

Noha hírek szerint a libanoni kormány elfogadta a BT döntését, s szombati ülésén hivatalosan is áldását adja a dokumentumra, a kabinet ügyvezető külügyminisztere kétségét fejezte ki a határozat esélyeivel kapcsolatban. Tárik Mitri aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a BT a támadó hadműveletek leállítására szólította föl Izraelt ahelyett, hogy általában a harcok azonnali beszüntetését követelte volna. "Egy hiányos tűzszünet nem igazi tűzszünet" - mondta a tárcavezető, hozzátéve, hogy a libanoniak nem bíznak abban, hogy Izrael különbséget tesz "védelmi" és "támadó" hadműveletek között. "A katonai műveletek befejezésének nem szabadna kétértelműnek lennie" - fűzte hozzá.

Egy izraeli illetékes még az BT-ben megejtett szavazás előtt úgy nyilatkozott, Izrael a kormány vasárnapi üléséig - amelyen egy izraeli kormányzati tisztviselő tájékoztatása szerint Ehud Olmert kormányfő szorgalmazni fogja a határozat elfogadását - nem állítja le a hadműveleteket Libanonban. (Az izraeli kormányfő George Bush amerikai elnökkel folytatott pénteki telefonbeszélgetésében azt mondta, támogatja az ENSZ határozatát.) Az izraeli kormány szóvivője ugyanakkor kijelentette, az izraeli hadsereg által Dél-Libanonban indított, kiszélesített szárazföldi hadművelet "időben nem korlátozott".

Izrael ENSZ-nagykövete arra figyelmeztetett, "egy határozat önmagában nem ér semmit". Dan Gillerman szerint ha nem szereznek érvényt "gyorsan és határozattan" a péntek este elfogadott határozatnak, vissza kell térni a tárgyalóasztalhoz, "máskülönben (...) még nagyobb tragédiával nézhetünk szembe". Az izraeli diplomata azzal vádolta a libanoni hatóságokat, hogy nincs meg bennünk az akarat arra, hogy ellenőrzésük alá vonják a Hezbollahot, és kiterjesszék fennhatóságukat Dél-Libanonra.

Tony Blair brit kormányfő szombati közleményében üdvözölte az ENSZ-határozat egyhangú elfogadását és bejelentette, hogy rövidesen a Közel-Keletre látogat. "A határozat elfogadása után most a konfliktust kiváltó alapvető okok megoldásán kell dolgoznunk" - közölte a brit kormányfő, hozzátéve, hogy "nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a libanoni konfliktus a folytatódó palesztinai zsákutca kihasználásának szándékából nőtt ki".

Philippe Douste-Blazy francia külügyminiszter a Biztonsági Tanács ülésén kijelentette: a libanoni és izraeli területen folyó háború leállításával kapcsolatos döntést meghozva a nemzetközi közösség magára vállal minden felelősséget. Douste-Blazy hangsúlyozta: a határozatot az Egyesült Államokkal együtt benyújtó Franciaország a tartós tűzszünet és a politikai megoldás elveit kívánta már most egyidejűleg rögzíteni.
A BT-határozat elfogadása után szombaton Izrael folytatta légi és szárazföldi hadműveleteit Libanonban, a Hezbollah pedig rakétákkal lőtte Észak-Izraelt.

Az ENSZ BT 1701. számú határozatának főbb pontjai

A határozatban a Biztonsági Tanács

- felhív "az ellenségeskedések teljes beszüntetésére", amelynek alapja "a Hezbollah valamennyi támadásának és Izrael valamennyi támadó hadműveletének azonnali leállítása";
- felhatalmazza az ENSZ-nek legfeljebb 15 ezer fővel megerősített Ideiglenes Libanoni Haderejét (UNIFIL) a tűzszünet felügyeletére, s felhatalmazza a kontingenst arra, hogy "minden szükséges lépést" megtehet, amely kötelezettségének teljesítéséhez szükséges;
- felkéri a libanoni kormányt, hogy telepítsen csapatokat a jelenleg a Hezbollah által ellenőrzött déli országrészbe, egyszersmind akadályozza meg, hogy a szervezet bármilyen fegyverhez jusson;
- felhívja Izraelt, hogy a harcok megszűnésével vonja vissza haderejét Dél-Libanonból, párhuzamosan a libanoni és az ENSZ-erők odatelepítésével;
- fegyverembargót vet ki Libanonra, amelynek értelmében a libanoni hadseregen és az ENSZ-csapatokon kívül egyetlen más "személynek vagy entitásnak" tilos fegyvert vagy katonai felszerelést szállítani,
- a határozatnak a - csekély súlyú - bevezetésében felszólít a Hezbollah által elrabolt két izraeli katona feltétel nélküli szabadon engedésére és bátorítja az Izraelben fogva tartott libanoniak ügyének megoldását;
- felkéri Kofi Annan ENSZ-főtitkárt arra, hogy az 1975-1990 között zajlott libanoni polgárháborút lezáró taífi egyezmény és korábbi ENSZ-határozatok alapján 30 napon belül terjesszen be javaslatokat a milíciák lefegyverzésére és a határok meghúzására, különösen a vitatott szakaszokon, beleértve a Sebaa-tanyák térségét is;
- felkéri továbbá a világszervezet főtitkárát arra, hogy "támogassa azokat az erőfeszítéseket, amelyek révén, amint lehet, biztosítható, hogy a libanoni és az izraeli kormány elvi beleegyezését adja" a határozatban megfogalmazott állandó tűzszünet "elveire és elemeire".

(MTI/AFP/Reuters/AP)

ENSZ Biztonsági Tanácsa egyhangúlag elfogadta 1701. számú határozatot
ENSZ Biztonsági Tanácsa egyhangúlag elfogadta 1701. számú határozatot
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.