Krisztus az ikertorony romjai alatt
Arra nem számíthattak, hogy az Oscar-díjas Oliver Stone (olyan filmek, mint A szakasz, Salvador, JFK, Született július 4-én rendezője) legújabb alkotása az al-Kaida révén további ingyenreklámhoz jut. PR-szakértők szerint a közönség reakciója gyakran kiszámíthatatlan, de a terrorfenyegetés most használni fog, elvégre a film is a terrorról szól.
A társadalmat megosztó témákra szakosodott Stone filmje az első, amely az öt évvel ezelőtti eseményekről szól. Legalábbis a filmvásznon, mert a tévében már januárban ment a United 93-as járat című, a Pennsylvania fölött az utasok és a terroristák csatája végén lezuhant repülőgépről szóló alkotás. A keresztény jobboldalon sokan előre húzták a szájukat, az agresszív liberálisnak tartott Stone-tól nem számítottak semmi jóra. Ők kellemesen, a szeptember 11-e mögött a Fehér Ház és az olajcégek összeesküvését keresők viszont kellemetlenül csalódtak. A World Trade Center keveset politizál, de azt Amerika oldalán: a filmben feltűnik a legjobb formájában lévő George W. Bush elnök, amint a támadás után először szól a megtámadott szuperhatalom lakóihoz.
A film minden szempontból "amerikai". Míg a magyar történelem legjobban megjegyzett évszámai a kivétel nélkül vereségeket felidéző 1241, 1526, 1848-49 és 1956, Stone-t a csaknem 2800 halálos áldozatot követelő New York-i terrortámadásból két túlélő sorsa fogta meg. A két rendőr egy ötfős csoport tagjaként oxigénpalackokat és rádiókat akart az ikertoronyba vinni, hogy segítsék a bennrekedtek evakuálását. A felhőkarcolók közötti föld alatti átjáróban voltak, amikor az első torony összeomlott. Két rendőr meghalt, ketten betontömbök alá szorultak, az ötödik sértetlen maradt, ám nem tudta kiszabadítani társait. Menekülés helyett maradt, hogy segítsen. A második torony összeomlásakor azonban végzetes sérüléseket szenvedett, és kétségbeesésében főbe lőtte magát. A film ettől kezdve a romok közé szorult két túlélőről, s a hírekre váró családjaikról szól. Valós figurákról, valódi élethelyzetekről, a végén happy enddel: a romok alól húsz túlélőt emeltek ki, a történet két főszereplője a sorban a 18. és a 19. megmentett.
A keresztény jobboldal lelkesen fogadta a filmet: nemcsak Bush, de a romok alatt sérülten, szomjasan fekvők lázálmaiban a vizet hozó Jézus Krisztus is megjelenik. Oliver Stone múltja meg van bocsátva, egy konzervatív kritikus Isten áldását kérte a korábban kiátkozott rendezőre. A World Trade Center első napi, 4,4 millió dolláros jegybevétele felülmúlta a várakozást. A nézők többsége nő, a 25 éven felüliek aránya 60 százalék körül volt. A közönség körében végzett felmérés szerint ötből négyen másoknak is ajánlani fogják a jórészt félhomályban játszódó, mégis optimista végkicsengésű mozit.