Pécs, Zalaegerszeg, Székesfehérvár - kampányhírek
Korábbi vállalásától eltérően független jelöltként indul az önkormányzati választásokon Pécs szabad demokrata alpolgármestere, Horváth Zoltán - erről maga a politikus tájékoztatta az MTI-t pénteken; az SZDSZ helyi ügyvivő testülete a jelölt döntését a pártból való kilépésének tekinti.
"A 2006-os önkormányzati választásokon a pécsi 11. számú választókörzetben független jelöltként fogok indulni" - mondta, majd hozzátette: döntéséről tájékoztatta Bretter Zoltánt, az SZDSZ pécsi elnökét, a párt polgármesterjelöltjét. Horváth Zoltán döntésének okairól nem kívánt beszélni. Mindössze annyit jegyzett meg, hogy indokai személyesek. Utalt arra, hogy az MSZP-SZDSZ választásokra vonatkozó, június 20-án aláírt szerződésében az állt, hogy a két párt Pécsett közösen jelöl polgármestert és a huszonnégy körzetből három-három képviselőt. Ő lett volna az egyik azok közül, akik szabad demokrata színekben, szocialista támogatottsággal mérettetik meg magukat. Horváth Zoltán megjegyezte: bár függetlenként indul, nem zárkózik el pártok támogatásától.
Az MTI az MSZP-hez közel álló körökből úgy értesült: a szocialisták készek támogatni az alpolgármestert, akinek döntése összefügg azzal, hogy az SZDSZ a választási megállapodás ellenére önálló polgármesterjelöltet állított a baranyai megyeszékhelyen. Az MSZP erre válaszul kilátásba helyezte, hogy minden körzetben önálló jelöltet indít, mivel úgy véli, a párt így is képes megnyerni a választásokat Pécsett.
Az SZDSZ helyi ügyvivő testülete Horváth Zoltán döntését a pártból való távozásának tekinti, ezért pénteken délután felszólította, mondjon le alpolgármesteri tisztségéről. "Az SZDSZ pécsi ügyvivői testülete tudomásul vette Horváth Zoltán bejelentését, miszerint függetlenként kíván indulni az önkormányzati választásokon. Az ÜT ezt egyben a pártból való kilépésének is tekinti. Ezért felszólítja Horváth Zoltánt, hogy az SZDSZ nevében viselt önkormányzati tisztségéről mondjon le" - tájékoztatták az ügyvivők döntésükről közleményben az MTI-t. Horváth Zoltán, aki péntektől szabadságát tölti, az MTI megkeresésére telefonon úgy reagált, hogy a pártból kilép, de nem mond le alpolgármesteri tisztségéről. A döntés ezen részét nem fogadom el. Az elmúlt négy évben tettem annyit a városért és az SZDSZ-ért, hogy elmondhatom, nem tartozom nekik semmivel - hangsúlyozta a politikus. Hozzátette: a lemondásának amúgy sem lenne értelme, mert az alpolgármestereket a polgármester jelöli, Toller László pedig kórházban fekszik, így a választásokig nincs lehetőség a tisztség újbóli betöltésére.
A két nagy párt közötti összekötő kapocs szerepét kívánja betölteni a Szövetség Zalaegerszegért Egyesület (SZZE) az őszi önkormányzati választásokon - mondta pénteki sajtótájékoztatóján Garamvölgyi György, a múlt hónapban megalakult szövetség elnöke. Garamvölgyi György a képviselőjelöltek bemutatásakor elmondta, hogy olyan jelölteket kértek fel, akik eddig aktívan nem vettek részt a közéletben, de szakmai tapasztalatukkal választ tudnak adni a regionális átalakulásból és a munkahelyek megszűnéséből adódó problémákra.
Zörényi István, a szövetség polgármesterjelöltje a személyeskedések, pártcsatározások helyett párbeszédre törekszik, s a civil szervezetek, pártok jelöltjeivel közös etikai kódex kidolgozását javasolja a választásokra - ezt maga a jelölt hangsúlyozta a SZZE sajtótájékoztatján.
A zalai megyeszékhelyen az MTI információja szerint - a szükséges kopogtatócédulák megszerzése után - a civil szervezetek és a pártok öt polgármesterjelöltet indítanak: az SZZE Zörényi Istvánt indítja, a KDNP és a Nemzeti Fórum a tizenkét éve hivatalban lévő Gyimesi Endre polgármester jelölését támogatja, az MSZP és az SZDSZ közös jelöltje Horváth László, az MDF pedig Herli Gyulát látná szívesen a polgármesteri székben. Az Együtt Zalaegerszegért Egyesület (EZE) jelöltje Ribiczey Pál, a város jelenlegi alpolgármestere.
A szükségesnél jóval több ajánlószelvényt gyűjtöttek össze néhány nap alatt az Összefogás Székesfehérvárért Választási Szövetség képviselőjelöltjei és polgármesterjelöltje - jelentették be a szövetkezett pártok és civilszervezet helyi vezetői pénteken. Az MSZP, az SZDSZ és a több civil szervezetet tömörítő Fehérvári Polgárok Egyesületének közös polgármesterjelöltje elmondta: korrekt, tisztességes, a versenytársakat és azok véleményét tiszteletben tartó kampányt fognak folytatni. Warvasovszky Tihamér - aki már a második ciklusban irányítja Székesfehérvár önkormányzatát - hozzátette: az összefogás olyan egységes csapattal száll be a választási küzdelembe, amelynek a tagjai már korábban bizonyították hozzáértésüket és lokálpatriotizmusukat.
(MTI)