A dobozdíj lehet a megoldás az egészségügyi államtitkár szerint
Horváth Ágnes a tárgyalások alapján körvonalazódó kombinált verzióról elmondta: a jelenleg legolcsóbb orvosságok fix áron lennének mindenki számára elérhetők, azt még egyelőre nem tudni, hogy ez mekkora összeget jelentene.
Ennek előnye szerinte az átláthatóság, mivel így a beteg pontosan tudná előre, mennyit kell fizetnie a patikában. Mint mondta, az elképzelés szerint minden más készítmény a százalékos támogatási körbe tartozna. Hozzátette: továbbra is folytatják annak ösztönzését, hogy az orvosok a generikus, vagyis az ugyanolyan hatóanyag tartalmú, utángyártott, tehát olcsóbb készítményeket írják fel a betegeknek. Horváth Ágnes beszélt arról, hogy a szaktárca a patikaalapítás szabadabbá tétele mellett van, hiszen jelenleg nem egyenlők a gyógyszerészek jogai, lehetőségei ebben.
A tárca szerint ha több patika lesz javul az ellátás. Kérdésre válaszolva elmondta: a kistelepüléseken a kormányzat célja, hogy plusz támogatással ösztönözze a gyógyszertárak alapítását. Hozzátette: a minisztérium a gyógyszerárrés-rendszer átalakításának lehetőségeit is vizsgálja a gazdaságos patikaüzemeltetés érdekében. Kitért arra is, hogy a jelenleg zajló társadalmi vita eddigi tapasztalatai szerint a gyógyszerforgalmazás liberalizálásának elfogadottsága vegyes. A gyógyszerész kamara ellenzi, de az állampolgárok közül sokan támogatják - jegyezte meg.
"Szeretnénk elérni azt, hogy a jelenleginél liberálisabb gyógyszerpiac legyen, hogy a betegek jobban hozzáférjenek az orvosságokhoz, és a betegek olcsóbban férjenek hozzá az orvosságokhoz" - fogalmazott az államtitkár. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) több szakmai konkrétumot várt az egészségügyi reformelképzeléseket tartalmazó Zöld könyvtől - mondta a testület elnöke pénteken, miután pénteken konzultációt folytattak harminc betegszervezettel.
Ez a könyv a laikusoknak, a civil szféra számára készült, a szakmának ennél mélyebb, több konkrétumot tartalmazó dokumentumra lenne szüksége, hogy arról komolyabb véleményt tudjon alkotni - indokolta véleményét Éger István. A Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke a sajtótájékoztatón tolmácsolta a betegszervezetek véleményét, amely szerint a Zöld könyvből "a beteget hiányolták", és "félelmüket, aggodalmukat és felháborodásukat" is kifejezték.
Hávelné Szatmári Katalin véleménye szerint egy ekkora nagyságrendű átstrukturáláshoz méltatlan az a módszer, ahogy a különböző kérdésekre "egy pipát húznak minden egyes témára", és másra nincs lehetőség, így a komoly szakmai, érdemi vitára sem.
(MTI)