Hatásos a húsrazzia
A jelek szerint nem teljesülnek a húsosok jóslatai, amelyek a fokozott razziázástól a nyilvánosságra került problémás húskészítmények arányának növekedését várták. Míg tavaly 21 ezer tételt vizsgáltak át, az idén már eddig több mint 71 ezer tétel került górcső alá. Összesen 446 tonna húst, illetve - túlnyomórészt - hústerméket kellett kivonni a forgalomból, ami kevesebb, mint a tavalyi célvizsgálatok során a fél évre vetített mennyiség - tudtuk meg Süth Miklós országos főállatorvostól.
Az augusztus elsejétől - három főosztály feladatait átvéve - Élelmiszerlánc-biztonsági, állat- és növény-egészségügyi főosztályként működő szervezet vezetője elmondta: a lejárt szavatosság mellett továbbra is jellemző probléma, hogy nem ismert a termék eredete, illetve nem lehet nyomon követni a termék útját. A nyári időszakban főként a kisebb boltokban nem megoldott a folyamatos hűtés. Többször is előfordult, hogy a melegben felengedett húst fagyasztotta vissza az előállító vagy a kereskedő. Az ilyen árut a legkönnyebb kiszúrni, mert a felolvadáskor keletkező nedvesség miatt az újrafagyasztásnál jellemzően nagyobb mennyiségű jég található a csomagolásban - mondja a főállatorvos.
Az állat-egészségügyi szolgálat ellenőrei eddig összesen 208 millió forint bírságot szabtak ki a vétkes vállalkozásokra. Míg az ellenőrök a karácsonyi, illetve a húsvéti bevásárlási rohamban a készárukra - sonkára, szalámira, felvágottakra - vetették vigyázó szemeiket, a június közepétől szeptember közepéig tartó célellenőrzés a különféle nyers, fűszerezett, illetve darált húsokra irányul.
A nyári időszakban eddig több mint 73 tonna terméket koboztak el. Ebben szerepel másfél tonna eladásra szánt talpfekélyes csirkeláb, oszlásnak indult csirkezúza, amit a kereskedő utólag fagyasztott le, befülledt, felületi szennyezett nyershús és 15 tonnányi lengyel eredetű félsertés - ez esetben a már jócskán szagos portékát a határról küldték vissza a feladónak. Süth Miklós úgy véli, hogy a sorrendben negyedik célvizsgálat kapcsán már látszanak bizonyos eredmények. Az ellenőrzött vállalkozások már láthatóan nem mernek nagy tétellel kockáztatni: míg tavaly jellemzően tíztonnás tételeket kellett lefoglalni, addig a jelenlegi vizsgálatoknál egy-egy helyen már csak jóval kisebb mennyiségeket találtak.
A madárinfluenza kapcsán belföldön nem, a lezárt román határon pedig két alkalommal kellett árut elkobozni. Az egyik esetben eredetigazolással nem rendelkező sertéshúst próbáltak behozni, a másik, jóval súlyosabb eset viszont értesüléseink szerint a nálunk több vadászterületről kitiltott olasz vadászokhoz kapcsolódik, akik Romániában lőtt védett énekesmadarakat próbáltak hazafele menet átcsempészni a határon. Továbbra is szigorított vámellenőrzést tartanak a Ferihegyi Nemzetközi Repülőtéren, ahol az állatorvosok a vám- és pénzügyőrség (VPOP) munkatársaival közösen fokozott figyelemmel kísérik a madárinfluenza-vírus felbukkanásával érintett országokból közvetlenül érkező légi járatokat.
Januártól májusig 110 esetben találtak összesen több mint 770 kilogramm húskészítményt, amelyet el kellett kobozniuk - tudtuk meg a VPOP szóvivőjétől. A testület korábbi közleményei szerint 2005-ben egy tonnára rúgott az utasoktól elkobzott húsmennyiség, amelyet minden esetben megsemmisítenek.