Németországban is emelték a terrorkészültség szintjét
A szóvivő annak a nézetnek adott hangot, hogy a Nagy-Britanniából az Egyesült Államokba tartó járatok ellen készülő összeesküvések leleplezése, illetve a brit hatóságok által ennek kapcsán London és Birmingham városában foganatosított őrizetbe vételek a rendelkezésre álló információk szerint nincsenek ugyan közvetlen hatással a németországi fejleményekre, ennek ellenére az intézkedések szigorítását magától értetődőnek nevezte. Az ország nemzetközi repülőterein, elsősorban Frankfurtban - mindenekelőtt a Nagy-Britanniába és az Egyesült Államokba tartó járatok esetében - az utasok fokozottabb átvizsgálását rendelték el.
A hatóságok kora esti mérlege szerint törölték a Lufthansa német légitársaság több mint harmincöt járatát, amelyek Nagy-Britanniába indultak volna. Három repülőgépet pedig már a levegőből fordítottak vissza Frankfurt, Hamburg és Düsseldorf repülőterére.
A biztonsági intézkedések megszigorítása az ország valamennyi repülőterén - köztük a három berlini repülőtéren - jelentős késésekhez, illetve az utasfelvételnél hatalmas sorokhoz vezetett. Ennek kapcsán az utasokat megértésre, illetve türelemre szólították fel.
A belügyminisztérium képviselője tájékoztatott arról, hogy a német hatóságok állandó és szoros kapcsolatban állnak a brit illetékesekkel. Emlékeztetetett arra, hogy a terrorizmus elleni készültség - mint fogalmazott - eddig is magas szinten volt Németországban, ugyanakkor szükségesnek nevezte, hogy ezt a szintet a történtek nyomán a kialakult veszélyhelyzethez igazítsák.
Ennek ellenére a történtek nyomán egyfajta biztonságpolitikai vita kezdődött Németországban is. A Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) parlamenti frakcióvezető-helyettese, Wolfgang Bosbach az ország biztonságpolitikai koncepciójának felülvizsgálatát sürgette. A konzervatív politikus a terrorizmus elleni törvény felülvizsgálatát, illetve kiegészítését szorgalmazta, hangoztatva, hogy a nagyobb nemzetközi fenyegetettség nagyobb éberséget követel.
Ellenezte ugyanakkor a biztonsági intézkedések túlzott megszigorítását a német pilóták egyesülete. Állásfoglalásában azt hangsúlyozta, hogy légi közlekedés biztonsága Németországban amúgy is magas, így a következő lépés csakis a repülésről való lemondás lehet.
Német biztonsági szakértők általánosságban úgy vélekedtek, hogy noha közvetlen bizonyíték nincs, a közel-keleti események, illetve a libanoni háború minden bizonnyal hatással van a terrorizmus veszélyének felerősödésére. Hangoztatták, hogy bár súlyos terrorcselekmények az elmúlt években Európában csak Spanyolországban és Nagy-Britanniában történtek, a terrorizmus nemzetközi jellegéből fakadóan Németországnak is mindent meg kell tennie a fenyegetettség csökkentése érdekében. (MTI)