Ráadás a Hezbollah elűzésére
Eközben tízezer izraeli katona folytatja a Hezbollahot üldöző hadműveleteit Dél-Libanonban - mérsékelt sikerrel. Ugyan számos síita gerillát - és még több polgári személyt - öltek meg, de a katonai szervezetet nem bénította meg az invázió.
Az izraeli légierő tegnap észak-libanoni célpontokat is támadott, több kommandós akciót is végrehajtottak. A polgári lakosságot röpcédulákkal és telefonüzenetekkel próbálják ráébreszteni arra, hogy a Szíria-barát, Iránban kiképzett fegyveresek élő pajzsnak használják őket. Bejelentették, támadni fogják a teljes gépkocsiforgalmat, hogy megakadályozzák a Hezbollah utánpótlását. Emiatt megbénult a térségben az ENSZ segélyszállítása.
Fuad Szinjóra libanoni kormányfő élesen támadta Izraelt, s jóvátételt is követelt. Bejrút azt akarja elérni, hogy a libanoni harcokról tárgyaló ENSZ Biztonsági Tanács ne csak azonnali tűzszünetet rendeljen el, hanem a tízezer izraeli katona kivonását is. Azt állítják, hogy a libanoni hadsereg 15 ezer katonájának a határ menti övezetbe vezénylése - az ottani ENSZ-megfigyelőkkel (UNIFIL) együtt garantálhatja a nyugalmat.
A megoldást Ehud Olmert izraeli miniszterelnök "érdekesnek" minősítette, de ebbe a konstrukcióba aligha egyezik bele. Az izraeli és amerikai, francia javaslat szerint a határövezetben a békét a libanoni katonaság mellett markáns nemzetközi erő garantálhatná. Az UNIFIL-t Washington és Jeruzsálem is alkalmatlannak tartja arra, hogy meggátolja a Hezbollah újabb, határon átnyúló akcióit. Olmert szerint Libanon fő feladata annak a régebbi ENSZ BT-határozatnak a végrehajtása lenne, amely a Hezbollah azonnali lefegyverzését írta elő.
Tegnap a jeruzsálemi kormány biztonsági kabinetje felhatalmazta a miniszterelnököt és a védelmi minisztert, hogy harmincnapos dél-libanoni szárazföldi akcióban tisztítsa meg a síita terrorszervezet harcosaitól a Litani-folyótól délre lévő területet. Ehhez további harmincezer katonát kellene bevetniük. A hadsereg máris a műveletek vezetésével bízta meg Moshe Kaplinsky tábornokot, az egyik legismertebb parancsnokot. Közvélemény-kutatások szerint az izraeli társadalom támogatja a hadműveletet. A kormánynak már jóval korábban fel kellett volna lépnie az ország biztonságát fenyegető Hezbollah ellen. Mivel ezt semmiféle nemzetközi erő, világszervezeti határozat nem volt képes elérni, s az UNIFIL közönyösen asszisztált az agresszióhoz, ideje volt a visszacsapásnak - vélekednek az izraeliek.