Mad Mel

Az emberek, ha túl sokat isznak, hülyeségeket beszélnek - védelmezte az Oscar-díjas Mel Gibsont Patrick Swayze. A szintén világhírű kolléga szerint ha valaki rossz fát tesz a tűzre, a kezére kell csapni, de nem érdemes túlzásba esni. Különben is, egy ekkora tehetség előbb-utóbb úgyis talpra áll. A People magazin legelső "világ legszexisebb férfija" választásán annak idején nyertes Gibsont a Los Angeles Timesnak nyilatkozó Jodie Foster is "őszinte, lojális és kedves" embernek tartja, aki nem szolgált rá a mostani meghurcoltatásra.

Gibson szeptember végén áll bíróság elé, amiért ellenállt az őt részeg vezetésért előállítani próbáló rendőrnek. Az, hogy közben minősíthetetlen hangnemben és üvöltve antiszemita megjegyzéseket tett, nem tartozik a közlekedési szabálysértések közé. Az ötvenesztendős színész-rendező alighanem jobban bánja a szavait, mint azt, hogy július 28-án jó pár sör, illetve nagy adag tequila elfogyasztása után, hajnali fél háromkor nem hallgatott a jó szóra, és taxi helyett a saját kocsijával indult haza. A botrány ráirányította a figyelmet a sztár egyáltalán nem eseménymentes előéletére.

Gibson Amerikában született, szülei tíz gyermekük mellé egyet még örökbe is fogadtak. A család a hatvanas években Ausztráliába költözött - részben azért, hogy idősebb fivéreinek ne kelljen bevonulniuk a vietnami háború idején, részben mert apja erkölcstelennek tartotta Amerikát. A pokolian jóképű, ám hitbuzgó katolikus Mel színészetet tanult, és a hetvenes évek végén ausztrál filmekben és tévésorozatokban kapott szerepeket. Itt figyelt fel rá a mára kultikussá vált Mad Max rendezője, George Miller.

Amerikai filmben először 1984-ben játszott - Anthony Hopkins partnere volt A lázadás a Bountyn című produkcióban. A két színész - finoman fogalmazva - nem igazán jött ki egymással: Gibson ekkor már folyamatosan ivott, egy korsó sörbe két whiskyt kevert, és a koktélt "folyékony erőszak"-nak keresztelte el. A név olyannyira találó volt, hogy egy kocsmai verekedést követően fel kellett függeszteni a forgatást, mert kórházban kellett összevarrni azt a bizonyos jó képet.

Következtek a Danny Gloverral forgatott Halálos fegyver-filmek, majd Franco Zefirelli Hamletjének címszerepe. A rettenthetetlenért Gibson 1995-ben megkapta a legjobb rendezés és a legjobb film Oscar-díját. 2004-ben ugyan nem nyert, de világszerte nagy visszhangot váltott ki A passió című, Jézus utolsó tizenkét órájáról szóló filmmel. A zsidók hátrányos ábrázolása miatt már akkor is sokan antiszemitizmussal vádolták, és arra hivatkoztak, hogy nézetei alighanem a holokausztot tagadó apjától származnak.

A színész hevesen cáfolta, hogy vallási alapon bárkit is gyűlölne. Arra, hogy igazat mondott, Hollywood a tanú: a zsidó filmesektől, ügynököktől és menedzserektől hemzsegő filmes-szórakoztatóipari szakmában aligha maradt volna rejtve, ha Gibson valóban antiszemita lett volna és nézeteit bárki előtt kifejtette volna. (Apját mindezzel együtt nem volt hajlandó egyértelműen elítélni.)

A passió minden idők egyik legnagyobb kasszasikerét hozta Gibsonnak, aki a profit egy részéből templomot építtetett és lakásokat húzott fel mexikói szegényeknek. A hétgyermekes apa azonban az évek során rendszeresen visszazuhant az alkoholizmusba. Maga is elismerte, hogy depressziós, gyógyszerekre szorul, és - hiába számít vallási kérdésekben kifejezetten konzervatívnak - már öngyilkosságot is megkísérelt.

A passió - no meg a halálbüntetést és a fegyvertartást támogató nézetei - miatt a színészt sok amerikai kifejezetten jobboldalinak véli, pedig Mel Gibson jó barátja a főállásban évek óta George W. Bush elnök heves bírálatával foglalkozó Michael Moore dokumentumfilm-rendezőnek, akivel együtt tiltakoztak az iraki háború ellen. A színészt az antiszemitizmus mellett korábban homofóbiával és az angolok beteges gyűlöletével is vádolták. Előbbire egy-két, a homoszexualitás vádját durva kifejezések között visszautasító (még házassága előtti) interjúja, az utóbbira a történelmietlen, az angolokat nagyon negatívan ábrázoló A hazafi című film adott okot. Gibson azonban kiállt homoszexuális kollégái mellett, A hazafinak pedig nem ő írta a forgatókönyvét, így nem tehet róla, hogy az amerikaiakat kedvtelve öldöklő, egyébként angol színész által alakított brit tiszt figurája olyannyira ellenszenvesre sikeredett.

Gibsonnak van egy saját szigete - két éve vette meg a Fidzsihez tartozó, huszonnyolc négyzetkilométeres Magót. Új filmjének decemberi bemutatóját elhalasztották, de a milliomos sztárnak aligha kell elszigetelődéstől tartania: akik jól ismerik, egyetértenek abban, hogy bár túl sokat iszik, és olykor bizony éktelen nagy butaságokat beszél, de alapjában véve nem rossz ember.

Mel Gibson egy tavalyi sajtótájékoztatón Mexikóban
Mel Gibson egy tavalyi sajtótájékoztatón Mexikóban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.