Libanoni ellenjavaslat az ENSZ-ben
Bejrút azt ígéri, hogy tizenötezer katonát küld Dél-Libanonba - mihelyt Izrael megkezdi haderejének kivonását. Az ajánlatot az izraeli kormányfő, Ehud Olmert érdekes lépésnek minősítette. Az izraeli biztonsági kabinet ma ennek ellenére a szárazföldi hadművelet kiterjesztéséről tárgyal. Washington is érdeklődést mutatott a bejrúti javaslat iránt.
A BT hétfőre várt határozata legkorábban ma születhet meg, de félő, hogy újabb csúszást okozhat az Arab Liga delegációjának New Yorkba érkezése. A szervezet főtitkára, valamint Katar és az Egyesült Arab Emírségek támogatja Libanon követeléseit. Ennél is fontosabb, hogy Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet szerint Moszkva csak akkor adja áldását a dokumentumra, ha azt Libanon is elfogadja. Moszkva úgynevezett "humanitárius tűzszünetet" javasol átmenetileg. Tony Blair brit kormányfő azt mondta: az új szövegű határozati javaslat sem fogja előírni Izraelnek az azonnali csapatkivonást. Azt egy következő, a tűzszünet után elfogadható határozat rögzítheti, amely egyidejűleg a nemzetközi békefenntartókról is intézkedik.
Libanonban közben tovább tart a háború. Izraeli repülőgépek röplapokat dobtak le Tyr városára, amelyekben az áll, hogy a Litani folyótól délre minden mozgó járműre tüzet nyitnak, mert az autók a Hezbollah fegyvereseit, illetve az Izraelre kilövendő rakétákat szállíthatják. A figyelmeztetés miatt az ENSZ tegnap leállította a térségbe induló segélyeit.
A két izraeli katonát július 12-én izraeli területről elrabló Hezbollah-különítmény elfogott tagja az izraeli hadsereg által közzétett videofelvétel szerint azt vallotta, hogy 2003-ban 40 vagy 50 másik Hezbollah-fegyveressel együtt hadgyakorlaton vett részt Iránban. A felvételen a 22 éves Huszein Ali Szulejman közölte, Bejrútból a Hezbollah gépkocsijain vitték őket Damaszkuszba, onnan pedig különgéppel Iránba, útlevél-ellenőrzés nélkül. Ez volt a második túszejtő kísérlete.
A Reuters továbbra is megbízik fotósaiban, és makulátlan képszolgáltatást biztosít - válaszolta a Népszabadság kérdéseire (Londonból telefonon) Szlukovényi Tamás, a Népszava és az MTI egykori fotóriportere, ma Tom Szlukovenyi néven a hírügynökség fotó-világszolgálatának vezetője.
Mint ismeretes, a Reuters visszavonta egy libanoni szabadúszó fotósának mind a 920 fényképét, miután kiderült: Adnan Hadzs két képet "megszerkesztett" a Photoshop számítógépes program segítségével: a valóságosnál több füstöt tett a képre egy izraeli bombázás következményeit mutatva.
Szlukovényi megismételte: a képek bármilyen manipulálása, megváltoztatása abszolút elfogadhatatlan volt és marad. A Reuters megerősítette a képszerkesztői felügyeletet, de továbbra is száz százalékig bízik mind belső fotós munkatársaiban, mind pedig szabadúszó, helyi alkalmazottjaiban. - Elfogulatlan, hiteles tájékoztatást nyújtunk, mindig van helyi és idegen fotósunk mindenütt, ez a Reuters erőssége, történjék bármi az egész világon - mondta a főszerkesztő, hozzátéve: - Nálunk alapfeltétel a képek és a készítőik iránti bizalom. A Reuters nem lesz bizalmatlanabb a szabadúszókkal szemben az ilyen egyedi, igen-igen ritka eset után sem, de mind őket, mind a belső munkatársakat még intenzívebben készítjük fel, a képszerkesztők pedig még éberebbek lesznek. A technika fejlődésével egyre könnyebb lesz a képeket manipulálni, ennek elkerülésére a szakmai és emberi normák bizalmi rendje az egyetlen ellenszer - összegezte a tanulságot Szlukovényi. A Reuters azonnal megszakította a kapcsolatot a libanoni fotóssal, akinek visszavont képei másutt sem kerülhetnek forgalomba. (Munkatársunktól)
Uniós külpolitikai dokumentumok kiszivárogtatásával vádolt uniós tagállamokat Erkki Tuomioja, az EU soros elnökségét ellátó Finnország külügyminisztere egy kedden megjelent cikkében. "Régóta tudott, hogy minden EU-s dokumentum, ami a Közel-Kelettel foglalkozik, alig egy órával azután, hogy a tagállamok megkapták, már ismert Tel-Avivban is és valószínűleg Washingtonban és Moszkvában is" - írta a finn miniszter a Hufvudstadsbladet finn napilapban. A probléma, hogy ez arra bátorítja a tagállamokat, hogy az EU intézményes döntéshozatali eljárását megkerülve politizáljanak. (MTI)