Vélt vagy valós Securitate-dossziék

Pontatlannak mondta Mircea Dinescu, a romániai átvilágítóbizottság tagja az Evenimentul Zilei című lapban megjelent információt, amely szerint állítólag huszonkilenc ismert politikus - köztük Markó Béla RMDSZ-elnök, Borbély László megbízott miniszter és Verestóy Attila szenátor - titkosszolgálati dossziéját találták meg a Securitate-iratok között. Ezek a lap szerint súlyosan terhelőek lennének az említettekre nézve.

Dinescu elmondta, az újság által említett személyek közül többen - így például Borbély László - egyáltalán nem szerepelnek a bizottság iratanyagában. Az Evenimentul Zilei listáján található személyek kétharmadát egyébként is megfigyeltként kezelte Ceausescu titkosrendőrsége. Ez vonatkozik például Adrian Nastase volt kormányfőre, akinek neve ugyancsak megtalálható a lap listáján. Casimir Ionescu szóvivő szerint egyesek politikai leszámolásra használják fel az átvilágítóbizottság tevékenységét.

Borbély László a Médiafaxnak kijelentette: az átvilágítóbizottság visszaigazolta, hogy vele kapcsolatban semmilyen információt nem tartalmaznak a Securitate irattárából elszármazott anyagok. Hozzátette: ő semmilyen formában nem adott nyilatkozatot 1989 előtt a Securitaténak, az Evenimentul Zilei ezzel kapcsolatos állítása hazugság, ezért pert fontolgat.

Markó Béla, az RMDSZ elnöke emlékeztetett rá, hogy őt korábban már többször is átvilágították, és a vizsgálatok mindegyike negatív eredménynyel zárult. Ő maga évekkel ezelőtt átnézhette a róla készült titkosszolgálati jelentéseket. Ezekből az derült ki, hogy a titkos ügynökök őt rendszeresen követték, telefonbeszélgetéseit pedig lehallgatták. Mint emlékezetes, Markó Béla egy alkalommal már elmondta az egyik erdélyi magyar lapnak: 1984-ben 9 oldalas nyilatkozatot adott a Securitaténak, amikor azzal gyanúsították, hogy köze volt a Mihail Viteazul sepsiszentgyörgyi szobra elleni merényletkísérlethez. Ezt a nyilatkozatot azonban megfigyelt személyként, nem pedig megfigyelőként íratták vele - tette hozzá. A miniszterelnök-helyettes a Médiafaxnak azt is kijelentette: nem érti, miért kellett korábban titkosítani a vele kapcsolatos feljegyzések egy részét. "Lehet, hogy így kellett védeni valakiket, mert valószínű, hogy a dossziéból az is kiderül, kik voltak a feljelentői" - hangoztatta Markó.

Verestóy Attila RMDSZ-szenátor úgy vélte, a rá vonatkozó iratokat korábban azért titkosíthatták, mert a magyar nagykövetség illetékeseivel fenntartott kapcsolatairól szóltak. Több olyan RMDSZ-es is van, akiket a Securitate rendszeresen megfigyelt annak idején, és az ő esete is idetartozik.

Szász Jenő, az RMDSZ ellenlábasának számító Magyar Polgári Szövetség elnöke az Evenimentul Zilei cikkének megjelenése után kijelentette: ha bebizonyosodik, hogy bizonyos RMDSZ-vezetők együttműködtek Ceausescu állambiztonsági szolgálatával, akkor az illetőknek távozniuk kell a közéletből.

Az elmúlt hónapokban egyébként állandósult a kiszivárogtatás Romániában a volt titkos ügynökökkel kapcsolatban. Több helyi elemző úgy gondolja, hogy az állítólagos ügynökmúlttal kapcsolatos kiszivárogtatás a hatalom pillanatnyi érdekei szerint folyik.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.