... de mi lesz a nagy csordák jólétével?

Tavaly 112 baranyai agrárgazdálkodó kapott állatjóléti célokra támogatást. Az idén eddig 103 kérelmet adtak be hasonló célokra a megyében. A kifizetett pénz maximuma 25 ezer euró volt, de van olyan állattartó is, aki beérte 51 eurós támogatással.

Andrics Antal tíz éve alapította egy üzlettársával a Nádszél Kft.-t, a Baranya megyei Lovászhetényben. A sertéstartással foglalkozó cégnek 40 kocája van, s a kft. évente ezer hízót bocsát ki. A szükséges takarmány nagyobb részét a Nádszél egy 65 hektáros területen termeli meg. A kft. éves árbevétele 40 millió forint körül mozog. A cég nyereségesen gazdálkodik, ám a haszon mértéke kevés ahhoz, hogy a Nádszél korszerűsítse állattartó telepét. Ezért a társaság a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) állatjóléti célú támogatását igénybe véve tervezte meg hizlaldájának 40 ezer eurós fejlesztését. A cég pályázata 25 ezer eurót nyert, és így a Nádszél sertéstelepén jelentős állatjóléti beruházás valósulhatott meg.

- Lebetonoztuk az istállót, korábban ugyanis tégla burkolta a padozatot, ami azért volt rossz megoldás, mert a repedések megsérthetik a jószágok lábát, ráadásul a fúgákon a talajba szivárog a trágyalé - mondja Andrics Antal. - A gyalulatlan fából készült térelosztó karámokat lecseréltük gyalult akácdeszkából ácsolt elválasztókra: a sima felület könnyebben tisztítható, fertőtleníthető. Korszerűsítettük az istálló szellőzését és a szemestakarmány-tárolót, emellett javítottunk a létesítmény tűzbiztonságán.

A Nádszél nemcsak beruházásra pályázott, hanem állatjóléti célú jövedelempótló támogatásra is. Ezt a pénzt a cég azután nyerhette el, hogy előbb megvalósította a már fent említett fejlesztést. Mivel ez megtörtént, a kft. ettől az esztendőtől kezdve öt éven át összesen 16 ezer 800 euró támogatást vehet fel. Andrics Antal elmondta, hogy az ellető boxokat fűthető padozatúvá akarják átépíteni, s egy utónevelőt is terveznek kialakítani a telepen a 6-12 hetes jószágok számára. A modernebb ellető és az utónevelő mintegy 10 millió forintból megépíthető, a kft. ezt is - részben - az állatjóléti támogatás révén tervezi megvalósítani. Az újabb támogatásra is nagy szüksége lesz a cégnek, hisz a 2011-ig törlesztendő hitelállománya eléri a 28 millió forintot.

Mivel a hazai állattartók hitelfelvevő képessége korlátozott, a gazdák számára jól jönnek azok a támogatások, amiket az állatjóléti beruházásokra lehet megpályázni. Erre tavaly óta van lehetőség. Az agrárgazdálkodókat a támogatással abban segítik, hogy megfeleljenek az Európai Unió környezetvédelmi, állatjóléti és higiéniai elvárásainak. Állatjóléti beruházásra maximum 25 ezer eurót kaphatnak a gazdák egy évben. Ezt a pénzt az unió biztosítja. Az unió támogatja az állatjóléti szempontból megfelelő telepek működését is. Az ilyen telepek - a higiénikus tartás többletköltségeire hivatkozva - öt esztendőn át vehetnek fel jövedelemkiegészítést, évenként csökkenő mértékben. Az első évben maximum 10 ezer, az utolsóban 2 ezer euró juthat a sikeres pályázóknak.

Baranyában 134 állatjóléti pályázatot nyújtottak be 2005-ben. Szieberth Mihálytól, az MVH megyei kirendeltségének osztályvezetőjétől megtudtuk: a kérelmekből 13-at visszautasítottak, kilencet a pályázók vontak vissza. A többi pályamunka eredményt hozott a gazdáknak. A nyertesek közül 48-an állatjóléti beruházásra, 47-en a telepük működtetésére kaptak jövedelemkiegészítő támogatást. Tizenhét pályázó igénybe vette mindkét céllal az uniós apanázst. Szieberth Mihály elmondta, hogy a baranyai kérelmezők közül legtöbben, szám szerint 33-an az állattartó telepek szellőzésének korszerűsítésére kaptak támogatást, a takarmányozás technológiai fejlesztésére 31-en nyertek el pénzt. Az istállók klímájának szabályozására 16-an, a jószágok biztonságos elhelyezésére 15-en, padozatcserére 8-an, kényelmesebb férőhely kialakításra 7-en, a trágyakezelés higiéniájának megteremtéséhez pedig ketten kaptak uniós segítséget.

A beruházási támogatás mértéke többnyire elérte az adható maximumot, vagyis a 25 ezer eurót, a működéshez nyújtott jövedelemkiegészítés viszont széles határok között mozgott, hisz volt, aki az első évben 8779 eurót kapott, és volt, akinek 51 euró jutott. Utóbbi ügyfél egy drávafoki gazda, aki két borjú tartása után jogosult az 51 euróra. Legalábbis idén. Merthogy - mint azt említettük - a támogatás mértéke fokozatosan csökken, így a drávafoki gazda - a már nyertes pályázata okán - 2011-ben 10 euró támogatásra számíthat.

Az MVH megyei kirendeltségén megtudtuk azt is, hogy sok kritika érte az állatjóléti támogatás egyik kritériumát, jelesül azt, ami a jószágok számához köti a támogathatóságot. Jelenleg például a 160 marhánál, 650 juhnál, ezer hízónál, 7000 tojótyúknál, 14 ezer brojlercsirkénél több jószágot nevelő vállalkozások nem jogosultak állatjóléti támogatásra. Pedig ezek az agrárcégek is rászorulnak telepeik korszerűsítésére. A kiszivárgott információk szerint a szaktárca készül a limit feloldására, s jövőre - várhatóan - már a nagyobb agrárvállalkozások is igényelhetnek állatjóléti támogatást.

Állatokra költhető
higiéniai
és jóléti támogatások

A Nemzeti Vidékfejlesztési Terv keretén belül az állattartók segítséget kaphatnak az Európai Unió által előírt környezetvédelmi, állatjóléti és állathigiéniai követelmények betartásához. Az előírások nagy részét az állattartó telepeknek már most is alkalmazni kellene, de sokaknak eddig anyagi források híján nem volt lehetőségük a megfelelő berendezések beszerzésére, telepek kiépítésére. A támogatás megkönnyítheti e célok elérését.

Beruházások esetén a szarvasmarha-, sertés-, juh-, ló-, brojlercsirke- és tojótyúktartók részesülhetnek támogatásban - többek között a telep padozatának, az istállóépületek mikroklímájának kialakítása, az állatok biztonságos elhelyezésének megteremtése, az állatok férőhelyének bővítése, tartási és takarmányozási technológiák bevezetése, korszerűsítése céljából. Pályázni lehet olyan speciális berendezések megvásárlására is, mint amilyen az elektromos jelző- és megfigyelőrendszer, de segítséget kaphatnak a gazdák a telepeken felhalmozódott és folyamatosan termelődő szerves trágya mennyiségének csökkentéséhez, felhasználásához is. Ez utóbbi azért is indokolt, mert az elmúlt évtizedben az állattartó telepeken évente keletkezett és tárolt szerves trágya mennyisége lényegesen meghaladta a felhasználás mértékét. Ennek oka az, hogy számottevően csökkent az állattartó telepekhez tartozó mezőgazdasági terület nagysága, ráadásul a műtrágya ára versenyképesnek bizonyult a szerves trágyával szemben.

Állatjóléti támogatást azok igényelhetnek, akik a telepre vonatkozó környezetvédelmi előírásoknak megfelelnek, ellenkező esetben csak környezetvédelmi beruházásokra vonatkozó támogatást kérhetnek.

A támogatási kérelem benyújtásakor a tartási hely üzemeltetője olyan, Magyarországon bejegyzett természetes vagy jogi személy lehet, aki rendelkezik a 141/2003. számú kormányrendelet szerinti ügyfél regisztrációs számmal. Ennek hiányában a támogatási kérelemhez csatolni kell egy kitöltött G001-es nyomtatványt is. Aki pályázik, annak rendelkeznie kell a megyei állategészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomás által kiállított igazolással, amely az igényelt beruházás indokoltságát igazolja.

A kft. öt éven át összesen 16 ezer 800 euró támogatást vehet fel
A kft. öt éven át összesen 16 ezer 800 euró támogatást vehet fel
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.