Újabb madárinfluenza-áldozat Indonéziában
Ha a vizsgálati eredményt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) laboratóriuma is megerősíti, ő lesz a madárinfluenza 43. áldozata az ázsiai országban, és Indonézia Vietnamot megelőzve világelső lesz a H5N1 vírus emberi áldozatainak számát tekintve. A helyi laboratóriumban elvégzett vizsgálat azt mutatta, hogy a fiú hétfő este bekövetkezett halálát a H5N1 vírus okozta - közölte Santoso Suroso, a fertőző betegségekre szakosodott jakartai kórház igazgatója. A fiú Jakarta Bekasi peremvárosából származott, és érintkezett beteg szárnyasokkal. A hétfői esti indonéziai halálesetet leszámítva a madárinfluenzának a WHO adatai szerint legkevesebb 135 halálos áldozata van világszerte 2003 vége óta.
A kínai hatóságok elismerték: már 2003-ban meghalt egy ember madárinfluenzában
A kínai hatóságok elismerték kedden, hogy már 2003 novemberében meghalt egy ember madárinfluenzában a kelet-ázsiai ország területén, tehát két évvel azelőtt, hogy Peking először tett bejelentést emberi madárinfluenzás megbetegedésről.
A beismerés előzménye, hogy nyolc kínai tudós közzétett egy cikket júniusban a The New England Journal of Medicine című amerikai orvosi szaklap hasábjain, azt állítva, hogy már 2003 novemberében is történt emberi elhalálozás madárinfluenza következtében. Egy húszas éveiben járó fiatalember, akit légzési problémák és tüdőgyulladás diagnózisával vettek fel egy kínai kórházba 2003 novemberében, valójában a H5N1 vírus okozta betegségben hunyt el még ugyanabban a hónapban - írták a kínai tudósok júniusban megjelent cikkükben.
A cikk megjelenése után az Egészségügyi Világszervezet színvallásra szólította fel a kínai kormányt. Ennek nyomán a kínai egészségügyi minisztérium bejelentette kedden: a WHO szakembereivel közösen elvégzett kínai laboratóriumi vizsgálatok megerősítették a nyolc kínai tudós állítását, valóban a madárinfluenza H5N1 vírusa végzett 2003 novemberében a szóban forgó fiatalemberrel.
Megfigyelők szerint ez a beismerés is megerősíti azt a külföldön régóta hangoztatott gyanút, amely szerint a H5N1 vírus már jóval azelőtt is több emberi megbetegedést okozott a hatalmas népességű kelet-ázsiai országban, hogy a kínai hatóságok 2005 végén hivatalosan elismerték egy ilyen megbetegedés felbukkanását.
(MTI)