Izrael célpontnak tekinti a Dél-Libanonban mozgó járműveket
AZ ENSZ felfüggesztette humanitárius segélyeit Dél-Libanonnak
Az ENSZ humanitárius szervezetei teljesen felfüggesztették segélyszállítmányaik eljuttatását Dél-Libanonba az izraeli hadsereg figyelmeztetését követően - közölték kedden Genfben a szervezetek illetékesei.Izrael a nap folyamán figyelmeztette a libanoni lakosságot: bombázni fog minden járművet, amely a Litani folyótól délre az utakon jár. Ezt repülőgépekről leszórt röplapokon tudatták.
Christiane Berthiaume, a Világélelmezési Program szóvivője bejelentette: a bizonytalan helyzet miatt nem lesznek kedden segélykonvojok Dél-Libanonba. Egyúttal hozzátette, hogy az ENSZ-szervezetek nem is próbáltak garanciákat kérni az izraeli haderőktől menetoszlopaik biztonságát illetően, ahogyan azt más esetben szokták. Berthiaume asszony szerint minimum naponta két konvojra lenne szükség, de a megfelelő segélymennyiség eljuttatása érdekében legalább hat konvojt kellene indítani Dél-Libanonba.
A Világélelmezési Program azt fontolgatja, hogy a szállítmányokat a jövőben hajón, Szaida (Türosz) kikötőjén keresztül juttatja el Dél-Libanonba.
Az ENSZ gyermekalapja, az UNICEF szóvivője, Wivina Belmonte úgy nyilatkozott, hogy "elégtelen" a Dél-Libanonba érkező humanitárius segély mennyisége.
A Lítáni folyótól délre minden mozgó jármű célpont
Azizraeli haderő minden mozgó járművet célba vesz a Lítáni folyótól délreeső libanoni területen - figyelmeztette a libanoniakat a zsidó államhadserege kedden repülőgépekről Libanonra leszórt röpcédulákon. "ALítánitól délre közlekedő minden járművet bombázni fogunk, mert fennálla gyanú, hogy rakétákat és egyéb fegyvereket szállítanak aterroristáknak" - olvasható az arab nyelvű lapokon. A Bekaa-völgykeleti részén eredő, s Szúrtól (Türosztól) északra a Földközi-tengerbeömlő Lítáni folyó 5-30 kilométerre kanyarog az izraeli határtól. A 140kilométer hosszú folyam az egyik legfontosabb édesvízforrás Libanonban.
Tizennégy holttestet találtak két dél-bejrúti ház romjai alatt
Tizennégy holttestet találtak kedden két dél-bejrúti ház romjai alatt az izraeli légierő előző napi támadása nyomán, amivel 30-ra emelkedett a halálos áldozatok száma a körzetben.
Vélhetően ezzel a hétfő az eddig legvéresebb nap a csaknem egy hónapja tartó háború kezdete óta.
A rendőrség 60-ra teszi a Bejrút déli külvárosában, Siáhban megsebesült személyek számát. A pusztító légi támadás egy épületet a földdel tett egyenlővé, egy másikat pedig súlyosan megrongált a Hezbollah által uralt városrészben.
Hat halottja van két izraeli légitámadásnak Szaidától délre
Legkevesebb hatan meghaltak és 28-an megsebesültek kedden két izraeli légitámadásban, amelyek célpontja a Szaidától (Szidón) délkeletre fekvő Gázíje síita település volt.A libanoni rendőrség közlése szerint az első, helyi idő szerint kora délutáni támadásban három civil halt meg és öten megsebesültek két épületben, 500 méterre ama 15 személy temetésének színhelyétől, akik előző napi légitámadásokban vesztették életüket. Másfél órával később egy újabb légi akcióban, amely egy négy épületből álló lakótömböt ért, hárman haltak meg. A 23 sebesült közül ketten a mentőalakulatok tagjai voltak.
Izrael távozásra ösztökéli a dél-libanoni lakosságot
Az izraeli kormány távozásra ösztökéli a libanoni határhozközeli települések lakosait, és kész fizetni azoknak a költségeit, akikszűkös anyagi helyzetük miatt nem tudták eddig elhagyni a Hezbollahrakétatámadásaitól fenyegetett észak-izraeli területet - közölte keddenJeruzsálemben egy magas rangú kormány-tisztségviselő. Iszrael Maimon,az izraeli kabinet titkára közölte újságírókkal, hogy a kormány készfizetni a határtérségből távozó emberek szállásköltségeit. Már eddig issokan elköltöztek az észak-izraeli térségből a Libanonban dúló, deizraeli területre is át-átcsapó háború elől. Ugyanakkor sokan ismaradtak, mert nem képesek viselni a más országrészekben tartózkodásköltségeit. Az izraeli kormány egyebek között azért ajánlott mostezeknek az embereknek anyagi segítséget, mert a Hezbollahrakétatámadásaitól sújtott területeken egyre rosszabbak azéletkörülmények, túlzsúfoltak az óvóhelyek, ahova a támadó rakéták előlbehúzódhatnak a térség lakosai.
A libanoni hadsereg válthatja az izraelieket Dél-Libanonban?
Érdekesnek és megfontolásra érdemesnek nevezte Ehud Olmert izraeli miniszterelnök a bejrúti kormány ajánlatát, miszerint egy tűzszüneti egyezség részeként 15 ezer katonát vezényelne a dél-libanoni határtérségbe, amint az izraeli csapatok kivonulnak onnan.
Olmert ugyanakkor hangsúlyozta, hogy egy ilyen intézkedést párhuzamosan kell végrehajtani a Hezbollah síita szervezet harcosainak lefegyverzésével. "Ez érdekes kezdeményezés, amelyet meg kell vizsgálnunk. Szemügyre kell vennünk minden vonatkozását és azt is, milyen mértékben valósítható meg belátható időn belül" - jelentette ki kedden a jeruzsálemi miniszterelnöki hivatalban tartott sajtótájékoztatóján a libanoni javaslatról.
Nem sokkal korábban Cahi Hanegbi izraeli kabinetminiszter a hadsereg rádiójának nyilatkozva kétségbe vonta a libanoni fővárosban előző nap bejelentett kezdeményezés komolyságát, és trükknek mondta a bejrúti kormány ajánlatát. "Tudjuk, hogy a libanoni hadsereg virtuális haderő, sohasem lett kipróbálva igazi konfliktusban. Az ajánlat csak trükk, hogy csökkentsék a Hezbollahra (az Izraellel szemben álló libanoni síita szervezetre) nehezedő nyomást" - mondta Cahi Hanegbi. Szavaiból akkor nem derült ki, hogy az izraeli kormány nevében beszél-e, vagy csak saját véleményének ad hangot.
Eddig négyszázötven embert veszített a Hezbollah
Udi Adam, az észak-izraeli katonai körzet parancsnoka hétfőn mintegy 450 főre becsülte a Hezbollah libanoni síita szervezet veszteségeit a libanoni izraeli offenzíva kezdete, július 12. óta.
"Négyszázötven terroristát sikerült likvidálnunk, közülük 240-nek a nevét is azonosítani tudjuk" - közölte a tábornok sajtótájékoztatóján. "Az ellenség veszteségei jelentősek, egyértelműen fölényben vagyunk" - tette hozzá. Az izraeli hadsereg által elért dél-libanoni falvak megerősített bástyákra hasonlítottak - hangsúlyozta a tábornok. A Hezbollah eddig 53 fegyverese halálát közölte. (Bint Dzsbeil térségében hétfőn három izraeli katona halt meg, ezzel 61-re emelkedett a konfliktus kezdete óta elesett izraeli katonák száma.)
Moszkva nem fogadja el a francia-amerikai biztonsági tanácsi határozattervezetet
Oroszország nem fogadja el a Libanonnal kapcsolatos francia-amerikai biztonsági tanácsi határozattervezetet, mert az "használhatatlan" Bejrút számára - jelentette ki kedden Vitalij Csurkin, Oroszország állandó ENSZ-képviselője. Egy ilyen határozat "csak a konfliktus, az erőszak folytatódását eredményezheti" - mondta egy orosz televíziónak adott nyilatkozatában.
Irán "a Hezbollah megvédésére" szólítja a muzulmán világot
Iránlegfőbb vallási és politikai vezetője, Ali Hamenei ajatolláhfelszólította kedden "az egész iszlám közösséget a (libanonisíita) Hezbollah megvédésére" Izraellel szembenikonfliktusában. Az összegyűlt hívek előtt felszólaló ajatolláh szavaitaz állami televízió idézte. Hamenei élesen bírálta "az ENSZ hozzá nemértését a libanoni kérdésben". Az Egyesült Államokat azzal vádolta,hogy "a cionista rezsim és bizonyos kártékony európai országok, példáulNagy-Britannia segítségével ki akarja iktatni az iszlámot a térségből".A síita többségű Irán a Hezbollah fő támogatója, s részt vett annaklétrehozásában a nyolcvanas évek elején.
Izraelés a nyugati országok azzal vádolják, hogy pénzeli és felfegyverzi alibanoni síita szervezetet, Teherán viszont váltig tagadja ezt,bizonygatva, hogy csupán erkölcsi és politikai támogatást nyújt aHezbollahnak.
Irán a "bűnözők elleni eljárást" követel
Azonnali tűzszünetre felszólító ENSZ-határozatot és "a bűnözők elleni eljárást" követelt hétfőn Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök - áll az iráni elnöki hivatal internetes honlapján. "Ezt a problémát igazságos megoldással lehet rendezni, amely azonnali tűzszünetre, a bűnözők elleni eljárásra és az anyagi károkét fizetendő kárpótlásra szólít fel" - közölte Ahmadinezsád Kofi Annan ENSZ-főtitkárral folytatott telefonbeszélgetése során az elnöki honlap szerint.
Ahmadinezsád szerint a Franciaország és az Egyesült Államok által benyújtott határozattervezet, amelyet Libanon elutasított, "a cionista rendszernek kedvez". "El kell ismerni a libanoni nép ellenállását" - szögezte le az iráni elnök a Hezbollah libanoni síita szervezet fegyvereseire utalva. Manusehr Mottaki iráni külügyminiszter előzőleg hétfőn az Izrael és a Hezbollah közötti konfliktus rendezését célzó ENSZ-határozattervezetet "Libanon elleni politikai akciónak" nevezte.
Hezbollah-fegyveres azt vallotta: Iránban képezték ki
A két izraeli katonát július 12-én izraeli területről elrabló Hezbollah-különítmény elfogott tagja az izraeli hadsereg által hétfőn közzétett videofelvétel szerint azt vallotta, hogy Iránban képezték ki. A felvételen, amely feltehetően a Hezbollah-fegyveres kihallgatásáról készült, a 22 éves Huszein Ali Szulejman közölte, hogy a július 12-i akció már a második túszejtési kísérlet volt, amelyben részt vett.
Izrael vasárnap jelentette be, hogy elfogta a július 12-i támadásban részt vett egyik Hezbollah-fegyverest, de azt nem közölte, hogy a férfi mikor került kézre. Az erősen megszerkesztettnek látszó felvételen Szulejman azt mondta, hogy tizenöt éves korában csatlakozott a milíciához, és négy alkalommal is kiképzést kapott, mielőtt részt vett volna túszejtési kísérletben. Izrael közlése szerint a Hezbollah több alkalommal is megpróbált izraelieket túszul ejteni, hogy kicserélje őket az izraeli börtönökben őrzött foglyokra.
Szulejman kihallgatóinak azt mondta, hogy 2003-ban 40 vagy 50 másik Hezbollah-fegyveressel együtt hadgyakorlaton vett részt Iránban. Ez utóbbiról a felvételen nem derülnek ki részletek. A férfi elmondása szerint Bejrútból a Hezbollah gépkocsijain vitték őket Damaszkuszban, onnan pedig különgéppel Iránba, útlevél-ellenőrzés nélkül. Első bevetése 2005 végén volt, amikor szintén izraeli foglyokat akartak ejteni. A sikertelenül végződött akcióban a harckocsi-elhárító rakétákat kezelte - tette hozzá.
Indonéziai iszlámisták harcosokat küldtek Libanonba
Egy indonéziai iszlámista csoport keddi bejelentése szerint a csoport húsz tagja Libanonba ment, hogy részt vegyen az Izrael elleni küzdelemben. Az Iszlám Védelmezőinek Frontja közölte Jakartában, hogy a húsz ember öt nappal ezelőtt utazott el a közel-keleti arab országba, és jelenleg kiképzésen veszt részt a libanoni síita Hezbollah szervezet egyik táborában. Független források eddig nem erősítették meg az indonéz iszlámista csoport bejelentésének hitelességét.
Hamenei ajatolláh bírálta - név nélkül - egyes arab országok hallgatását is a konfliktusban, azt sugallva, hogy ezzel az Egyesült Államok malmára hajtják a vizet. "Egyes arab országoknak, amelyek csöndben maradtak, tudniuk kell, hogy Amerika sohasem fogja tekintetbe venni érdekeiket" - mondta az iráni vallási és politikai vezető.
(forrás: MTI)