Kevesebb mellékhatás, új támadási pont

Két éve, a cukorbetegséggel foglalkozó amerikai szakorvosok évenkénti kongreszszusán kísérleti szerként mutattak be egy új gyógyszercsoportot. Tavaly az egyik gyógyszer megkapta az USA területére érvényes forgalmazási engedélyt. Az idei júniusi összejövetelen már az első kétszázezer beteggel szerzett tapasztalatokat összegezték.

Új hatásmóddal, kevesebb mellékhatással és az eddigi szerekkel együttműködve képes javítani a cukorbetegek szénhidrát-anyagcseréjét az a gyógyszercsoport, amelynek máris több képviselője kelt optimizmust a cukorbetegségben (diabetes mellitus, DM) szenvedőket kezelő orvosok, no meg a Wall Street gazdasági elemzői körében. A termékre ugyanis bőven lesz kereslet, hiszen az USA 20 millió lakosa diabéteszes, és minden jel arra utal, hogy egyre többen lesznek. A cukorbetegség kezelésére szolgáló gyógyszerek piaca világszinten már ma is eléri a 15 milliárd dollárt, 2011-ben pedig a becslések szerint a 25 milliárdot is meghaladja majd.

Az esetek számának növekedését azonban az új gyógyszercsoport sem fogja megállítani. A DM szorosan összefügg az elhízással és a mozgásszegény életmóddal, ezen pedig inkább akaraterővel, mint gyógyszerrel lehetne felülkerekedni. Két új tablettával és egy injekcióval folynak a vizsgálatok, amelyek inkább azért lesznek hasznos tagjai a diabétesz elleni terápiás arzenálnak, mert az eddigiektől eltérő hatásmódjuk jól kiegészíti a már bevált szerekét. Az orvos így eggyel több ponton avatkozhat be a kórfolyamatba, jobban megtalálhatja az adott páciensnél leginkább beváló gyógyszer-kombinációt. Több szerből kevesebbet adva a mellékhatások száma is csökkenhet. Az új gyógyszercsoport épp kedvező mellékhatásprofiljával emelkedik ki a sorból. A 2005 júniusában forgalmazási engedélyt kapott első képviselőről ma már tudjuk: jelentős mértékben képes csökkenteni a páciensek testsúlyát, ami a hagyományos diabéteszgyógyszerekről nem mondható el.

Az új hatásmód lényege, hogy táplálkozáskor a bélrendszerben termelődő hormonok, az incretinek szintje fokozódik. Fő képviselőjüket GLP1-nek nevezik. A GLP1 egyrészt serkenti a hasnyálmirigy inzulintermelését, de ha csak ennyi lenne a hatása, az új gyógyszer sem tudna többet a ma is sok beteg által szedett szulfonilureáknál, amelyek szintén a hasnyálmirigyet ösztönzik, hogy minél többet termeljenek a cukrot a vérből a sejtekbe juttató inzulinból. A GLP1 azonban az agy bizonyos pontján is kifejti hatását, s ennek következtében a központi idegrendszerből utasításokat kap a gyomor és a máj. Az előbbi emiatt lassabban ürül ki, így tovább tart a jóllakottságérzés, a máj pedig kevesebb glükagont (az inzulin hatásával ellentétes hormont) termel. Ezeket a lehetőségeket eddig nem használták ki kellőképp a diabéteszgyógyszerek. A szervezetben természetes módon termelődő GLP1 önmagában szintén nem képes a kihasználásukra, mert hamar elbomlik. Bontását a szervezetben egy enzim, a dipeptidil peptidáz (DPP), annak is a római négyessel (IV) jelölt változata végzi. Ezt az enzimet állítja le az új gyógyszercsoport, amely így a DPP-IV-gátlók nevet kapta. Mivel megakadályozzák az incretinek lebontását, azok kedvező hatásai már gyógyító mértékben is érvényesülhetnek.

Ezt jól mutatják a már lezárult klinikai vizsgálatok eredményei is. Az egyik tanulmány 1200 beteg bevonásával zajlott, a résztvevők véletlen besorolás alapján vagy az egyik új, vagy az egyik rég bevált gyógyszert (szulfonilureát) kapták. Egy év elteltével az új szerrel kezelt betegek 63 százalékánál, a régivel kezelteknek csak 59 százalékánál normalizálódott a vércukorszint. A mellékhatások terén azonban még jelentősebb volt a különbség: túl alacsony cukorszint miatti rosszullét a régebbi szert szedők 32, az új szerre beállítottak 5 százalékánál fordult elő. A vizsgálat azt is kimutatta, hogy az új szerrel kezeltek egy év alatt átlagosan 1,5 kilót fogytak, míg a másik csoport tagjai átlagosan egykilónyit híztak. Mellékhatás nélkül azonban nincs gyógyszer - az új szer is sokaknál váltott ki komoly hányingert. Dr. Susan L. Garber, a texasi Baylor Egyetem professzora a júniusi kongresszuson hangsúlyozta: ha a cukorbetegséget korai szakaszában sikerül diagnosztizálni, és a beteg az új gyógyszert kapja, a diabétesz rettegett szövődményei (a vakság vagy a lábamputációt szükségessé tevő érszűkület) sokkal később jelentkeznek majd, mint a mostani gyógyszerekkel.

Az elemzők szerint az új szerből egy beteg éves adagja 1500-2000 dollárba kerül, vagyis némileg drágább a hagyományos diabéteszgyógyszereknél. A kevesebb mellékhatás és a betegség lassúbb előrehaladása miatt később kialakuló (és rendkívül drágán kezelhető) szövődmények okán azonban az elemzők szerint a betegek hosszú távon anyagilag is jól járnak.

Hogy a hazai betegeknek mennyit kell várniuk az új gyógyszerekre, azt még a gyártók magyarországi képviselői sem tudják. Az Egyesült Államokban már forgalmazott injekció (a két tabletta még az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal, az FDA engedélyére vár, amelyet előreláthatóan 2007 elején fognak megkapni) gyártójának hazai képviseletén csak annyit árultak el, hogy biztosan kapható lesz itthon is. A folyamatot bizonyára lassítja, hogy július elején az amerikai gyártó cég arra kérte országa orvosait, ne adják betegeiknek a gyógyszert, amíg a kellő mértékű sorozatgyártás be nem indul.

Cukorbeteg lábereit tesztelik - az új gyógyszerrel lassítható a rettegett érszûkület
Cukorbeteg lábereit tesztelik - az új gyógyszerrel lassítható a rettegett érszûkület
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.