Washington átértékeli az iraki helyzetet

George W. Bush egy polgárháború esetén nem hagyná Irakban az amerikai hadsereget, nem akarja, hogy a katonák kereszttűzbe kerüljenek - mondta a Newsweek magazinnak egy fehér házi bennfentes. A kormányzat egyelőre nem fogadja el azokat a nézeteket, miszerint a polgárháború már megkezdődött. Condoleezza Rice külügyminiszter egy interjúban cáfolta, hogy az események ebbe az irányba tartanának.

A helyzetre jellemző, hogy tegnap Tikritben egy temetésen öngyilkos merénylet végzett tíz szunnita gyászolóval. Bagdad síita negyedében harcok törtek ki Muktada asz-Szadr radikális hitszónok milíciája és a kormányerők között.

Amerikában a vita a múlt héten lángolt fel újra, amikor Peter Pace tábornok, a vezérkari főnökök bizottságának elnöke és a Közel-Keleten lévő erők parancsnoka, John Abizaid tábornok a polgárháború veszélyére figyelmeztetett. Bush ezzel szemben tegnap a katonai és politikai sikereket emelte ki. Ugyanakkor a hét végén olyan hírek is napvilágot láttak, miszerint a novemberi törvényhozási választásokra készülő republikánus honatyáktól pártjuk többé nem várja el az elnök iraki politikájának feltétel nélküli támogatását. A külpolitikában befolyásos Chuck Hagel szenátor máris élt a lehetőséggel, és azt mondta, a konfliktus lerombolja az amerikai fegyveres erőket.

Az iraki háború azonban elsőként egy ellenzéki politikus karrierjébe kerülhet: Connecticutban ma tartják a Demokrata Párt előválasztását, és a felmérések a Bush politikáját támogató Joe Lieberman szenátor vereségét vetítik előre. A korábbi alelnök- és elnökjelölt bukása radikalizálná a Demokrata Pártot, és a választási kampány központi témájává tenné az iraki kudarcot. Ebbe az irányba szorítja az ellenzéket a háborúellenes mozgalom is.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.