Budapesti kampány egy EU-székhelyért

Hazánk szeretné megkapni az Európai Technológiai Intézet székhelyét. A gond: elképzelhető, hogy fizikailag sehol sem lesz ilyesmi. Vagy éppen túl sok helyen.

Ha egy tagállam EU-ügynökséget kap, az mindenkinek nagyon jó. Büszkélkedhet az adott ország diplomáciája, a helybéliek jobban azonosulhatnak az Európai Unióval, Brüsszelt pedig eggyel kevesebb helyen gondolják mindenre rátelepülő vízfejnek. Mintegy két tucat ilyen, szakosodott hivatalt állítottak már fel - az élelmiszer-biztonságtól kezdve a munkahelyi körülményekig számos területet felügyelnek. Egy kivételével mind a régi tagállamokban találhatók: a határőrizeti ügynökség Lengyelországnak jutott. Varsó épp a magyarok elől happolta el a hivatalt. Az esélyegyenlőségi intézetért most a szlovákok, a szlovének és a litvánok versenyeznek.

Magyarország nagyobb falatot nézett ki. Brüsszelben is rendre hangoztatja, hogy magának szeretné a leendő Európai Technológiai Intézet (EIT) székhelyét. Az Európai Bizottság ezt - a MIT, az amerikai Massachusetts Institute of Technology mintájára - az európai versenyképesség és a kutatás központjaként képzeli el. Ám teljesen bizonytalan, hogyan. A bizottságon belül erősödni látszik az a nézet - amelyet Janez Potocnik kutatási biztos is képvisel -, amely szerint az EIT-t inkább egy virtuális kutatási hálózatként kell majd elképzelni, nem pedig konkrét intézményként egy konkrét országban. Van olyan elképzelés is, amely szerint az EIT-nek igenis meg kellene jelennie "épületek" formájában, de sok helyütt, elszórtan. Brüsszel konkrétabb álláspontja októberre várható. - Az elképzelések igen képlékenyek, minden lehetséges. Vegyük például a Kaliforniai Egyetemet: létező entitás, viszont hat-hét különböző campuson terül el - mondta lapunknak Martin Selmayr, az Európai Bizottság szóvivője.

Európai tudományos körök szerint nem lehet "felülről lefelé" létrehozni a MIT európai megfelelőjét, hanem a már létező kutatói-oktatói bázisra kell építeni. - Nagyon fontos, hogy ne értékeljük túl ezt a dolgot, ne lássunk benne olyasmit, ami nincs - állítja Szendrák Erika, a Magyar Tudományos Akadémia nemrég nyílt brüsszeli képviseletének vezetője. Szendrák úgy véli: túlságosan az EIT-re összpontosítva nem szabad szem elől téveszteni a jövőre induló hetedik tudományos keretprogramot, amely viszont konkrétum. És ha az EIT valóban létrejön, versenytársként jelenik meg a kutatási EU-pályázatoknál; a magyarok konkurenseként is. Az intézmény finanszírozása egyébként teljesen bizonytalan a 2007-2013-as EU-büdzséből.

Mindehhez egy politikai szál is járul. Az Európai Parlament egy jelentős része azt szeretné, ha a parlament csak Brüsszelben működne, és feladná strasbourgi székhelyét. Cserébe az EIT költözhetne be a strasbourgi épületegyüttesbe - legalábbis szerintük. Ezt kivédendő a franciák bejelentkeztek házigazdának, de egy Párizs melletti székhellyel.

A híres massachusettsi fõiskola - minta Európának?
A híres massachusettsi fõiskola - minta Európának?
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.