Egyesített közszolgálat a Duna TV bázisán?
Az államnak kell garanciát vállalnia arra a kamatok nélkül négymilliárd forintos hitelre, amelyet július végéig kellett volna visszafizetnie a Magyar Televízió Zrt.-nek. A köztévé nemrég bejelentette azonban, hogy nem tudja rendezni a kölcsönt. Értesülésünk szerint a költségvetési megszorítások idején a kormány ezt az összeget nem akarja kifizetni, nem kíván tehát jótállni a tévé tartozásáért. A kabinet újabb egy évvel meghosszabbíthatja a garanciavállalást, ám az már most biztos, hogy az MTV jövő nyáron sem tudja rendezni tovább gyarapodó tartozását.
Ráadásul nemcsak emiatt kellene a kormánynak mélyen a zsebébe nyúlnia. Megoldásra vár a Magyar Televízió elhelyezése is. Az MTV 1999-ben adta el a Szabadság téri épületét, azóta pedig - egy rádióval közös ingatlant leszámítva - a többit is. Az új bázis helyszínéül az óbudai volt tévés telepet szemelték ki, ám az építési engedély 2000-es kiadása óta ott egyetlen kapavágás sem történt. Az MTV-nek nincs pénze az építkezésre, a kormány pedig nem akarja átvállalni a húszmilliárdos költségeket. Az idő nem a köztévének dolgozik. A székházát megvásárolta már egy kanadai befektető 4,5 milliárd forintért. Abban üzleteket, irodákat, kávézókat és luxuslakásokat alakítana ki. A köztévé jövő nyárig a mostani nyomott bérleti díjat, a havi 25 millió forintot fizetheti. Azt követően viszont az új tulajdonos - mint azt előre jelezte - jelentősen megemeli az összeget.
A Szabadság térről tehát menekülnie kellene az MTV-nek, de a köztévé új bázisa már akkor sem épülne fel a határidőig, ha ma elindulnának a munkák. Úgy tudjuk, emiatt az elmúlt hetekben az MTV Zrt. szakemberei több ingatlant - a Szikra Nyomda volt épületét és a Nap-kelte bázisát - is megnéztek, ahol átmeneti központot rendezhetne be. Ám erre a kisebb beruházásra sem lenne pénze. Ráadásul kérdéses, hogy valaha is elkészül-e az MTV új székháza.
Megoldást jelenthetne a Magyar Televízió, a Magyar Rádió és a Duna TV összeköltöztetése, ám, mint azt múlt héten jeleztük: a médiapark kialakítása is ötvenmilliárdba kerülne. Kormányzati körökben ezért egy takarékosabb terv körvonalazódik. E szerint a két közszolgálati tévé - egy irányítás alatt - összeolvadna. Csakhogy nem a Magyar Televízió, hanem a Duna TV lenne az anyaintézmény. Míg ugyanis az MTV-nek gyakorlatilag nincs vagyona, csak - ahogyan Rudi Zoltán elnök fogalmazott - a szellemi tőkéje, az archívuma és az elavult eszközparkja, addig a Duna TV nullszaldós, saját épülete, stúdiója és korszerű eszközei vannak.
Az új bázis a Duna TV épülete, a Millenárison lévő állami tulajdonú stúdió (ahol korábban a Megasztárt is felvették) és az Uránia Filmszínház lehetne. Megválasztása előtt Cselényi László, a Duna TV mostani elnöke ez utóbbinak volt az igazgatója. Az ugyanakkor kérdéses, hogy a kormány nevezhet-e ki biztost az MTV Zrt.-hez, hiszen a részvénytársaság tulajdonosa az Országgyűlés. Szóba kerülhet így parlamenti biztos is, ám ehhez kétharmados egyetértésre kell jutnia a politikának. A média területén egyébként hosszú idő után először ez éppen most nyáron sikerült: a pártok delegáltjaiból álló kuratóriumi elnökség majdnem teljes konszenzussal javasolta Such Györgyöt a Magyar Rádió elnökének.