Nyerni is lehet a magas olajáron

Az olaj drágulásából is hasznot lehet húzni, ha valaki a fekete arany ármozgására "fogad" a külföldi tőzsdéken. Ez a befektetési forma azonban elég kockázatos, mert az árfolyamot számtalan előre nem látható természeti és politikai esemény befolyásolja. Persze aki jól "tippel", a benzinkútnál hagyott pénzének többszörösét nyerheti vissza.

A lassanként rekordmagasságba szökő olajárak láttán elégedetten dörzsölhetik a kezüket a fekete arany kitermelésével, feldolgozásával és a belőle készített benzin eladásával foglalkozó országok és társaságok. A világgazdaságban meghatározó szerepet játszó nyersanyag drágulásával párhuzamosan nő ugyanis a bevételük és a profitjuk. Az emelkedő benzinárak miatt a nagy üzemanyag-fogyasztó államok költségvetési bevételei is szépen gyarapodnak. Ehhez persze az kell, hogy a magas árak ne riasszák el a fogyasztókat. Ettől a jelek szerint még Magyarországon is csak módjával kell tartani. Mint arról lapunkban beszámoltunk, hiába drágult a benzin, a fogyasztás nem esett vissza. A fogyasztók zöme tehát zokszó nélkül tankolja tele a kocsiját a drága benzinnel és fizet.

Közülük kevesen tudják, hogy a benzinkútnál hagyott pénzük többszörösét "visszanyerhetik", ha nemcsak fogyasztóként, hanem befektetőként is jelen vannak a piacon. Az olaj ármozgásaiból nemcsak a világcégek és a kormányok, hanem a magánszemélyek is profitálhatnak, ha a világ nagy tőzsdéin adják-veszik a fekete aranyat. Persze a New-York-i vagy a londoni olajtőzsdén közvetlenül üzletelni csak nagy tapasztalatokkal rendelkező befektetőknek ajánlott. A kezdőknek nem árt szakértő, azaz egy brókercég tapasztalatait igénybe venni. Ilyen társaságból több is van a piacon, rájuk bukkanni azonban még az interneten sem egyszerű. A legjobb megoldás, ha a reménybeli befektető szorgalmasan böngészi az újságok olajpiacról szóló híreit, mert azokban gyakorta megszólalnak a hazai brókercégek szakértői.

A kiválasztott befektetési szolgáltatóval számlaszerződést, valamint nemzetközi bizományosi keretszerződést kell kötni. Az ügyfélszámlára legalább hétezer dollárt (a jelenlegi dollárárfolyamon számolva valamivel több mint 1,5 millió forintot) vagy annak megfelelő egyéb devizát kell elhelyezni, ennél kisebb összegért ugyanis nem lehet a piacon olajat venni. A biztonságos üzletmenethez azonban ennél is nagyobb alapletétre van szükség. Mivel az olaj ára naponta akár 2-3 dollárral is változhat, legalább 10 ezer dollárra van szükség ahhoz, hogy a befektető az esetek döntő többségében fizetőképes maradjon. Ha megvannak a szerződések és az alapletét, akkor a befektetőnek el kell döntenie, áremelkedésre vagy éppen az árak csökkenésére teszi-e a pénzét.

Üzletelni a nemzetközi piacokon reggel nyolc és este kilenc között lehet. A világon kétféle olajtípussal kereskednek a legtöbben: Londonban a Brent olajjal, New Yorkban pedig a WTI amerikai könnyűolajjal. A londoni piac nyit előbb, ám az ármozgások a meghatározó amerikai piac nyitását követően, itthoni idő szerint délután négy órát követően indulnak be igazán. A befektetőknek nem árt vigyázniuk, a fekete arany ára nagyon mozgékony, naponta többször akár 1,5-2 dollárral is elmozdulhat mindkét irányba. Az árfolyamot ugyanis nem előre jelezhető események mozgatják. A hurrikánok éppúgy befolyásolják az árat, mint az olajkészletek alakulása vagy éppen az olyan nagy kitermelő országokat érintő világpolitikai események, mint az iráni atomprogram vagy az izraeli-libanoni konfliktus.

Az olajba fektetőknek tehát nem érdemes hosszú távra tervezni, 3-4 dolláros árváltozásnál mindenképpen ajánlott feladni piaci pozícióikat. Az olajon ugyanis sokat lehet keresni, de nagyot lehet bukni is. Mivel a hétezer dollárunkért képletesen ezer hordó olajat vásárolunk, a hordónként számított háromdolláros árváltozás már háromezer dolláros (körülbelül 670 ezer forintos) nyereséget vagy veszteséget hozhat akár egyetlen nap alatt. Döntő jelentőségű tehát, hogy a befektető mikor lép be a piacra. - A jelenlegi áron nem mernék venni - mondta Oláh Flórián, a Hamilton Rt. árutőzsdei elemzője. Szerinte ugyan 5-8 dolláros drágulás még benne lehet a piacban, ám bizonytalan, mikor kezdenek el csökkenni az árak. A várt 8-10 dolláros korrekcióból pedig nem árt kimaradni. A legjobb megvárni az árcsökkenést, és utána 68-70 dollárért olajat venni - ajánlja Oláh Flórián. A várakozások szerint ugyanis a fekete arany átlagára idén 70 dollár felett marad.

Az OPEC elnöke szerint az év végéig 70 dollár körüli marad a kőolaj hordónkénti ára, annak ellenére, hogy az olajkartellnek elegendő pótlólagos termelői kapacitása van a piac bőséges ellátására. A Pekingben tartózkodó Edmund Daukoru, aki egyben a nigériai olajügyi miniszter, azt mondta, hogy a piac túlzott érzékenysége miatt nőtt ismét rekord közeli szintre a kőolaj ára. Mindeközben Irán már 200 dolláros olajárral rémisztgeti a piacot. Irán nem akarja bevetni az olajfegyvert, de rákényszerülhet arra, ha nemzetközi szankciókat vezetnek be ellene urándúsítási programja miatt - jelentette ki vasárnap Ali Laridzsáni, Teherán főtárgyalója nukleáris ügyekben. A kőolaj ára az utóbbi időszakban részben azokra a félelmekre nőtt, hogy a világ negyedik legnagyobb olajexportálójának számító Irán leállítja olajkivitelét, ha szankciókkal sújtják. Egy iráni illetékes a napokban arra figyelmeztetett: ebben az esetben az olajár 200 dollárra is nőhet. (MTI)

Az OPEC-elnök Daukoru hetven dollár körüli olajárral számol
Az OPEC-elnök Daukoru hetven dollár körüli olajárral számol
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.