Előre vitatják a Biztonsági Tanács határozattervezetét

Amerikai-francia határozati javaslatot terjesztettek be az ENSZ Biztonsági Tanácsában. A javaslat nem követeli a libanoni területen állomásozó izraeli csapatok azonnali kivonását, ugyanakkor nemzetközi erő Dél-Libanonba vezénylését irányozza elő. A libanoni kormány jelenlegi formájában elutasította a tervezetet, amelyet a nyugati országok általában üdvözölnek.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa akár már ma vagy holnap szavazhat a libanoni tűzszünetről. Amerikai és francia diplomaták a hét végére egyeztek meg a határozati javaslat szövegéről.

A tervek szerint a BT-döntésre a nagyhatalmak külügyminiszterei is New Yorkba utaznak. Ugyanakkor a legérdekeltebbek továbbra sem mutatnak hajlandóságot a kiegyezésre. Isaac Herzog izraeli idegenforgalmi miniszter szerint egyelőre nem állítják le a háborút, a libanoni kormányban a Hezbollahot képviselő Mohammed Fneish viszont azt mondta, ők nem hagyják abba a harcot, amíg izraeli katonák vannak az országban. A szíriai külügyminiszter szerint a határozati javaslat recept a további erőszakra. Az iráni külügyminisztérium szóvivője úgy fogalmazott, hogy a BT zöld utat ad Izraelnek, ahelyett, hogy "emberiség elleni bűntetteit" vizsgálná. A francia-amerikai megállapodás csak a kétlépcsős béketerv első fázisára vonatkozik. A szöveg az erőszakos cselekmények teljes felfüggesztésére szólítja fel a feleket, ugyanakkor lehetőséget hagy Izraelnek "védelmi hadműveletekre". Ez az amerikai álláspont győzelme, a franciák ugyanakkor elérték, hogy a határozat már a nemzetközi békefenntartók megérkezése előtt tűzszünetet rendel el. A néhány hét múlva következő második, a végleges rendezést körvonalazó határozatig az ENSZ 1978 óta Dél-Libanonban lévő erőinek 1990 katonája felügyelné a megállapodás betartását.

A libanoni kormány, bár nem utasította el a tervezetet, sérelmezi, hogy az nem írja elő az izraeli csapatok távozását. A kivonásra csak a libanoni és az izraeli kormány megállapodása nyomán, később kerülne sor. A Hezbollahhal szemben gyenge libanoni kormányerőket ekkor már legkevesebb 15 ezres nemzetközi kontingens is támogatná. A Hezbollahot lefegyvereznék, és az izraeli határtól mintegy 32 kilométerre északra lévő Litani folyó mögé szorítanák vissza. A BT megtiltaná Szíriának és Iránnak a szervezet újrafelfegyverzését, és felszólítja Izraelt, illetve Libanont közös határuk pontosítására. A Hezbollah a múltban a határvitára hivatkozva indított ismételt akciókat Izrael ellen.

Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter azonnal mérsékelni igyekezett a BT-határozattal kapcsolatos várakozást. Mint mondta, a dokumentum nem fogja leállítani az ellenségeskedést, az csak az első lépés a tartós megoldás felé.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.