Mindenki megkapja a magáét!

Augusztus 9-én kezdődik a Sziget Fesztivál, amelyről Gerendai Károly főszervező azt állítja, tényleg teljesen más, mint régen, de megnyugodhatunk: nem tette be a lábát a politika, nem lesz elviselhetetlen a tömeg, a rendezvényt nem zabálják fel a reklámok, és idén is mindenki megkapja a magáét.

- Ez lesz az utolsó Sziget Fesztivál?

- Már miért lenne ez az utolsó?

- A hírek szerint a Hajógyári-sziget területét eladták, és ott építkezések kezdődnek, ráadásul, ha az önökkel igencsak sokat vitatkozó óbudai polgármester, Tarlós István véletlenül főpolgármester lesz, akkor a rendezvénynek annyi.

- A Hajógyári-szigeten nem kezdődnek építkezések, legfeljebb a fesztivált nem érintő részén, ami az infrastrukturális fejlesztéseket tekintve talán még jól is jön nekünk. A fővárossal hagyományosan jó a viszonyunk, hiszen Demszky Gábor már a kezdetektől támogatta a fesztivált, Tarlós István pedig nem ellenségünk, nem fogja bezáratni a rendezvényt, hiszen azt ő is tudja, hogy ez Budapest kiemelkedő kulturális programsorozata, tehát a fővárosnak is hasznos. Amúgy pedig ne felejtsük el: szélesebb körű ismertségét is bizonyos fokig a sziget körüli vitáknak köszönheti, amelyek különben már évek óta nincsenek.

- Szigeti veszedelem tehát nincs, de az azért kissé aggasztó, hogy a politika mégiscsak betette a lábát a szigetre. Ott lesz például a Hír TV sátra...

- A Hír TV tényleg ott lesz egy pontosan szabályozott szerződés alapján, amely kiköti, hogy a hírtévések csak kulturális programokat szervezhetnek, politikai rendezvényeket nem. Egyébként hasonló a helyzet a szintén jelen lévő Klubrádióval.

- Furcsán változik ez a fesztivál. Régen az alternatív kultúra nagy eseménye volt, ma pedig ettől teljesen idegen szellemiségnek is helyet ad. Megjelent a partikultúra, jött a mainstream, hozta magával a tehetősebb menedzserréteget, és sokan úgy vélik, hogy a szervezők ezzel elárulták a szigetet.

- Nem mehetünk a trendekkel szembe, és mivel a divatos irányzatoknak vannak vállalható szeleteik is, szerintem nem is kell. Egyébként az igaz: a kezdetihez képest valóban megváltozott a sziget látogatóinak összetétele, miközben az eredeti sem tűnt el. A Sziget Fesztivál ma már egy nagy multikulturális összejövetel, és én nem bánom azt, hogy nem sétáltunk bele abba a csapdába, hogy kiválasztjuk magunknak a nekünk leginkább tetsző műfajokat és közönséget.

- Miért volna ez csapda?

- Mert akkor az esemény önmaga körül keringene, végül elsorvadna. A látogatók megkapnák mindazt, amit máshol, máskor amúgy is megkapnak. Így viszont a sziget mindenki számára tartogat újdonságot, kalandot, hiszen például a metálrajongó minden kockázat nélkül, néhány százméteres sétát megtéve belehallgathat a világzenébe vagy megnézhet egy utcaszínházi előadást, amelyre különben aligha menne el. Márpedig ehhez a sokszínűséghez pénz is kell, és ha csak arra a rétegre számítanánk, amely a kezdet kezdetén látogatta az eseményt, az egyszerűen nem tudná eltartani.

- Cserébe a Sziget Fesztivált felzabálják a reklámok.

- Úgysem hiszi el senki: eleinte sokkal több volt a reklám, mint most. A színpadok úgy néztek ki, mint egy patchworktakaró: minden tele volt feliratokkal, foltokkal, molinókkal. Most kevesebb a reklámozó; ők ráadásul nemcsak feliratokkal vannak jelen, hanem szolgáltatásokkal, programokkal is. Felfújható focipályával, kalandparkkal, ilyesmikkel.

- Fogadjuk el: a reklám kevesebb, ám a tömeg évről évre nő.

- Mert ez egy tömegrendezvény. Ha valaki tömegrendezvényre megy, szerintem nem lepődik meg azon, hogy ott tömeg van. De hogy ez ne legyen elviselhetetlen, a határt is meghúztuk: naponta hatvanötezer embert engedünk be, holott elférne ennél több is. A tömeg egyébként eloszlik, a látogatók idén is számtalan program közül választhatnak.

- Azaz?

- Augusztus 9-e és 16-a között az óbudai Hajógyári-szigeten több mint hatvan helyszínen naponta kétszáz program látható, hallható majd. Kétszázötven nemzetközi produkció mellett ötszáz hazai zenekar, DJ, több tucat színtársulat, táncos, akrobata, bábos lép majd fel.

- Mennyi a rendezvény költségvetése?

- Kétmilliárd-kétszázötvenmillió forint. A legtöbb bevétel a jegyek eladásából származik, ehhez jön huszonhét százaléknyi támogatói pénz, a vendéglátásból öt-hat százalék folyik be, és kapunk négyszázaléknyi állami támogatást is.

- A Sziget Fesztivál már lábra állt, nyereséges. Mihez kell az állami támogatás?

- Ahhoz, hogy olyan dolgokat is meg tudjunk csinálni, amire a szponzorok nem adnának pénzt. Például állami támogatás nélkül megjelenhetnének-e a civil mozgalmak, lehetne-e szabadegyetem vagy szelektív hulladékgyűjtés?

- Újdonságok?

- Lesz néhány. Idén kapható először nem ott alvós hetijegy, lényegesen nagyobb lesz és új helyszínre kerül idén a dzsessz-színpad, a világzenei színpad környékén lehet sátrazni, így a luminárium a Honvéd-üdülő kerítéséhez költözik. A bluesszínpad most ott lesz, ahol eddig a grundeszligafocibajnokság volt, a nagyszínpadot fényfestészet színesíti, és érdekesség lesz a Silent Disco is, ahol teljes csend lesz, mert az emberek fejhallgatóval hallgatják a zenét - ki ezt, ki meg azt -, és csendben táncolnak.

- Sztárok?

- Sikerült megszereznünk végre a Radioheadet, amely eddig nemhogy a szigeten nem járt, de még a régióban sem nagyon, megint lesz Franz Ferdinand, személy szerint nagyon kíváncsi vagyok a Led Zeppelin egykori sztárja, Robert Plant világzenei produkciójára, szerintem fantasztikus lesz megint az utcaszínházi találkozó, Goran Bregovic vagy a Sex Pistols-alapító Glan Matlock zenekara..., szerencsére hoszszan sorolhatnám.

- Nem emészti fel a szervezők energiáját, hogy egyre több rendezvényt vállalnak? Nem megy ez a Sziget Fesztivál színvonalának rovására?

- Nem, mert a Gyerekszigetet, a Volt Fesztivált, a Szenvedélyek Napját, az Erdélyben rendezett Félsziget és a Sziget Fesztivált - miközben átfedések persze vannak - külön stábok szervezik, melyek ma már a felhalmozódott tapasztalat, tudás birtokában pontosan tudják a dolgukat. Ezért is gondolkodunk azon, hogy a Sziget Fesztiválhoz hasonló rendezvényekkel jelenjünk meg a régió más országaiban, de ez még csak terv. Most a Sziget Fesztivál a legfontosabb, amely, még egyszer mondom: nem szűnik meg, és nem fogja senki bezáratni.

Gerendai Károly a régió más országaiban is tervez hasonló rendezvényeket
Gerendai Károly a régió más országaiban is tervez hasonló rendezvényeket
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.