Mindig van új a nap alatt
A valóságshow-k világában ez talán nem meglepő, a bíró mindenesetre sérelmezte, hogy a delikvens nem tud különbséget tenni a tévéműsor és a való világ között. A műfajt egyébként a napokban negyedszázados jubileumát ünneplő Music Television találta fel, tizennégy évvel ezelőtt. Az első sorozat az 1992-es Való világ volt. Az MTV egyik vezetője szerint ezzel olyan mértékben újították meg a tévézést, mint amilyen forradalmi változást az irodalomban a regény megjelenése okozott.
Ma már gyakorlatilag nincs amerikai tévécsatorna valóságshow nélkül - igaz, itt a magyar Megasztár mintájául szolgáló Amerikai idolhoz hasonló tehetségkutató vetélkedőket is ide sorolják. Az embernek néha az az érzése, hogy nincs új a Nap alatt, már minden ötletről hét bőrt lehúztak. Kaliforniában hamarosan elkezdik például forgatni a Rendőrakadémia vígjátéksorozatból már "ismert" kadétkiképzésről szóló sorozatot. Szintén egy játékfilmből köszön vissza egy másik ötlet: kaliforniai zsaruk tévékamerák előtt nyomoznak. A Los Angeles megyei seriff hivatala mindkét sorozat licencedíjainak öt százalékát kapja a közreműködésért.
Az ABC televízión egy pókcsípéstől eltorzult arcú asszonynyal újraindul a plasztikai sebészetről szóló Extrém átalakítás, a Fox viszont DVD-n adja ki a hasonló témájú A hattyú című műsorának első évadját. A CBS a Cook szigetekre helyezi ki a Túlélők újabb évadját (a kövér pucér pasas más elfoglaltsága miatt nem szerepel). A feketék ízléséhez alkalmazkodó BET adón Keyshia Cole rythm and blues énekesnő mindennapjait követheti nyomon az érdeklődő. A publikumot ugyanez nem nagyon érdekelte Barry Bonds baseballcsillag esetében, pedig az ESPN sportcsatorna valóságshow-ja a sztár doppingbotrányával esett egybe. A VH 1-en vasárnap esténként hírességek fogyókúráznak, a homoszexuális divattervezők és lakberendezők "hetero" alanyoknak adott tanácsairól szóló műsor viszont csak jövőre kerül vissza a képernyőkre. Lesz viszont énekeskereső, ahol a templomi gospel műfajában kell bizonyítani, és olyan is, ahol egy híres-hírhedt teleevangelista házaspár, a sikkasztó Jim és Tammy Bakker fia próbál a vallással foglalkozni.
A rengeteg új és visszatérő műsor töredékére is kevés a hely, de még egy-két példa a hihetetlen kínálatra: Az ABC-n azonnal megbukott Az egyetlen című tehetségkutató, és nem szerepel sokkal jobban a sikeres szingli fiatalok párválasztó műsora, az Óceáni kilátás utca 1. sem. A hírhozó című valóságshow-ban tíz, az emberiség jobbítására vállalkozó versenyző viaskodik egymással és különböző erkölcsi szituációkkal. Az Oxygen nevű női csatornán a szakításról indul sorozat: gyáva házastársak, szerelmi partnerek, illetve munkaadók nevében Shannen Doherty színésznő és partihősnő a kamerák előtt közli, hogy az illető ki van rúgva. Az atomtitok kiadásáért kivégzett Rosenberg házaspár unokája, Ivy Meeropol rendezőnő stábjával Robert Wexler demokrata párti képviselő irodájába kapott bebocsátást: a sorozat két hét múlva éppen időben kezdődik ahhoz, hogy Wexler profitálhasson belőle a novemberi választáson. A GSN csatornán hírességek rendőrségi botrányai és őrizetbe vételük alkalmából készült fényképeik szolgálnak vetélkedő témájául, és hogy a tudományos fantasztikus témára szakosodott sci-fi se maradjon ki a valóságshow-kból, ott Ki akar szuperhős lenni címmel a következő képregény címszereplőjét keresik.