Show-tlanul: az új realitás
Nem kell újabb keresztneveket megtanulniuk a nézőknek, mert információnk szerint az RTL Klub ősztől nem indítja el a Való Világ újabb, negyedik szériáját. Miután a korábban ebben a műfajban utazó TV 2 és a Viasat 3 sem tervezi, hogy minden este kielégítse kukkolási hajlamainkat, készíthetjük is a naponta képernyőre kerülő valóságshow-k nekrológját. Ez 2002-re visszatekintve, szinte hihetetlen. Ekkor indult a Big Brother, vele együtt a Való Világ, a Viasaton ment a Farm. A nézők 70 százaléka valamelyik bekamerázott házra kapcsolt esténként. Az internetes letöltések és az emelt díjas telefonos szavazatok száma is rekordokat döntött. Mikor pedig a gyermekeket féltő civil szervezetek, pártok és püspökök tiltakoztak a show-kban a szex képernyős megjelenése ellen, az ORTT megrettent az új műfajtól, konferenciát szervezett és büntetett, az akadémia szociológiai intézete pedig kutatást készített a műfaj hazai fogadtatásáról. Úgy tűnt, hogy a televíziózást alapjaiban megrengető új műfaj olyan velejárója lesz az adásoknak, mint az esti híradó. Igaz, a TV 2 belebukott a Big Brother 2-be, de az RTL-en sikeresen lement a Való Világ második és harmadik epizódja is. Már a negyedik rész szereplőválogatása is megtörtént, az RTL új központja mellett pillanatok alatt össze tudták ácsolni a luxusbörtönt. Az előzetes felmérések alapján azonban a piacvezető kereskedelmi csatorna most kockázatosnak tartja az újabb napi realityt.
Kolosi Péter, az RTL Klub programigazgatója egyelőre nem kívánt beszélni őszi műsoraikról, így nem erősítette meg a VV 4 ejtésével kapcsolatos hírünket sem. A műfajról általánosságban ugyanakkor úgy vélte: sehol máshol sem fordult elő, ami nálunk 2002-ben, hogy a két legnézettebb televízió egyszerre induljon napi valóságshow-val. Az is logikus, ha valami többször is a képernyőre kerül, a nézők érdeklődését nehezebb felkelteni iránta. Európában nem is a nagy csatornák, hanem a kisebbek próbálnak nézőket csábítani napi realityvel. A magyar piac viszont kicsi, egy komolyabb sorozat költségeit csak a nagyobb tévék engedhetik meg maguknak.
Kétségtelen, hogy a korábban ebben a műfajban utazó Viasat 3 (Bár és Farm) sem napi, hanem heti show-t indít ősszel a modellpályára készülő lányokról. Barna György, a TV 2 kreatív igazgatója szerint amerikai és európai trend, hogy a realityk helyett a fikciós műfajok kezdenek visszatérni. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy a valóságshow műfaja eltűnik. A heti rendszerességű (egzotikus helyeken forgatott, vagy nagyon extrém helyzetekben felvett) műsorok ugyanis virulnak, igaz, ezek (a Kísértés, a Nagy Ő vagy a Sziget) itthon nem hoztak átütő sikert. Az eszközök is tovább élnek a televíziózásban: a Megasztárban is mutatták rendszeresen az összezárt játékosokat, még ha nem is a zuhanyozóban. (Győzikét talán még ott is.)
Ausztráliában ugyanakkor a Big Brother hetedik szériája fut. Bár júliusban egy szexuális zaklatás után John Howard miniszterelnök úgy vélekedett, hogy "egyszerűen le kellene venni ezt az idióta programot a műsoráról".