Vizes múlt?
A modern madarak evolúciója alig ismert, mert kevés lelet maradt ránk. A Gansus yumenensis az Ornithurae alosztály legrégibb ismert tagja, mely csoport modern madarakat és mintegy 85 millió évvel ezelőtt élt, fogakkal rendelkező tengeri madarakat is magába foglal.
Ezideig a Gansus egyetlen lelete egy részben konzerválódott láb volt, amit még az 1980-as években találtak, és ami alapján a tudósok úgy vélték, az állat gázlómadár lehetett. Amikor kínai kutatók nemrégiben visszatértek a felfedezés helyszínére, több mint 40 jól konzerválódott, fej nélküli fosszíliát találtak, közöttük több, szinte teljes, 25 centiméter nagyságú Gansus-csontvázat, világosan kivehető tollakkal együtt. A leleteken úszóhártyás lábak láthatók, és az izomtapadási helyek alapján az egykori szárnyas lények vízben éltek, bár kisebbek voltak a mai vöcsköknél vagy alkáknál, és talán gyengébb úszók is voltak ezeknél a búvármadaraknál.
Bár a Gansus nem közvetlen őse a ma látható madaraknak, ez a legközelebbi, ebből az időszakból származó faj - 3 vagy 4 evolúciós lépésre áll a ma élő szárnyasoktól. A messzemenő rokonsági következtetések levonásáig további maradványok feltárása és vizsgálata szükséges. Az a kőzet, melyből a leletek származnak még sok fosszíliát rejthet, a kutatók eddig csupán egy mintegy 10 négyzetméteres területet vizsgáltak át.