Az uniós tagállamok pénteken elutasították az Európai Bizottság legújabb javaslatait a dömpingelt kínai és vietnami cipők és papucsok visszaszorítására; ezt az európai sportszergyártók melegen üdvözölték.
Az EU-tagállamokat megosztja a cipődömping
A tagállamok antidömping bizottságának ugyan csak tanácskozási joga van, de az világossá vált: Brüsszel szeptemberben elbukna a tervezettel a döntésképes EU-fórum előtt. Márpedig az idő szorít: október elején lejárnak a mostani dömpingellenes rendelkezések. A kínai bőrcipőt jelenleg 19,4, míg a vietnami lábbelit 16,8 százalékos büntetővám sújtja, miután Brüsszel kiküldött vizsgálói megállapították: az előállítási költség alatt kerül a termék Európába. Az egyes termékcsoportokon belül azonban már számos kivétel található. A legfontosabb a gyerekcipő.
Mint nemrég megírtuk, a bizottság új javaslata októbertől 16,5 százalékos vámot vetne ki a kínai, és tíz százalékost a vietnami árukra - a kivételeket jelentősen leszűkítve. Ám Brüsszelnek nincs könnyű dolga: a jobbára dél-európai cipőgyártó tagállamoknak ez túl kevés, a jelentős kiskereskedelmi szektorral bíró, cipőimportőr országoknak viszont túl sok. - Nincs rá garancia, hogy sikerül utat találni a két tábor között - ismerte el Peter Power, az illetékes bizottsági szóvivő. Korábban már az a javaslat is kudarcot vallott, amely szerint a 114 milliomodik pár kínai, illetve a 94 milliomodik pár vietnami cipő után lépne életbe valamiféle büntetés. Ám kínai kvótát az EU nem vezethet be a WTO-szabályok szerint, ezért “figyelmeztető számokról" beszélnek.
Az Adidast, a Pumát, a Reebokot is a soraiban tudó FESI, az Európai Sportszergyártók Szövetsége üdvözölte, hogy elbukott a brüsszeli terv. Ennek háttere: az európai cipőipar legversenyképesebb része is Ázsiában dolgoztat, alvállalkozókkal. Az EU-ban mintegy kétmilliárd pár lábbelit adnak el évente, ebből közel másfélmilliárd kínai és vietnami import.
(Brüsszeli tudósítónktól)