Közösködő közmédiumok?
Mainzban nemrégiben elakadt az egyik német állami televízió 100 millió eurós médiaparkjának építése, mert a kiszemelt területen védett mezei hörcsögök aludták téli álmukat. Meg kellett várni, amíg felébrednek, hogy áttelepíthessék őket. Nálunk 2000 óta tervezik egy állami médiapark felépítését, de a hörcsögökig nem jutottunk el. A "téli álomból" azonban most az MSZP ébredt fel. A párt új médiapolitikusa, a 168 Órának nyilatkozó Mandur László az interjúban azt kérdezte: "Van-e értelme annak, hogy az MTV, a Magyar Rádió és a Duna TV külön-külön székházban, drágán működjék?".
Van logika a közös gyártóbázisban - így foglalható össze az általunk megkérdezett közmédiumi vezetők véleménye a médiapark ötletéről. De ez nem azt jelenti, hogy szívesen fogadnának lakótársakat. A Magyar Televízió költözne a legszívesebben egy új bázisra, hiszen az MTV albérletben van a régi, televíziózásra amúgy sem alkalmas központjában, a Szabadság téren. Pénze viszont nincs új székházra. Czeglédi László, az MTV kuratóriumának elnöke szerint számos előnye lenne a közös bázisnak, hiszen jelenleg a három intézmény külön-külön finanszíroz olyan feladatokat, amelyeket egy helyen közösen is meg tudnának oldani.
Ennél messzebb ment júniusban, a Népszavának adott nyilatkozatában Rudi Zoltán elnök, aki szerint a párhuzamosságok megszüntetésével egy technológiai bázison akár egyetlen menedzsmenttel is működhetnének a közszolgálati intézmények. Majd annak a magánvéleményének adott hangot, hogy a Duna TV mára elveszítette jelentőségét, hiszen elvileg kulturális csatorna lenne, a műsorstruktúrája mégsem különbözik egy gyenge kereskedelmi tévéétől. "Vagy legyen más a missziója, vagy lehet, hogy nincs is rá szükség" - mondta az MTV elnöke.
Épp az összevonástól tartva jelzi a médiaparkkal szembeni fenntartásait Cselényi László, a Duna TV elnöke. "Elvileg jól hangzik, sok praktikus elképzeléssel lehet alátámasztani a közös bázis tervét, de vannak ellenvetéseim" - mondja a határon túli közönséget megcélzó tévé elnöke. "Biológiai képtelenség egy eleven szemű mókust nászra kötelezni egy oszlófélben lévő elefánttal" - hoz egy sajátos példát Cselényi annak érzékeltetésére, hogy a Duna TV nullszaldós, nincs adóssága, van viszont két saját épülete, márpedig ez az MTV-ről nem mondható el. A Duna TV például el tudta indítani második csatornáját, az Autonómiát, míg hasonló terveiről az MTV kénytelen volt lemondani. "A központosított hatalom ne tükröződjön központosított médiában. Örülnünk kellene, hogy több közszolgálati tévénk van, amelyek más-más hozzáállással teljesítik kötelezettségeiket, s nem egységesíteni kellene őket" - mondja Cselényi, hozzátéve, hogy szerinte pénz sincs az ötlet megvalósítására.
Egy korábbi számítás szerint 50 milliárd forintba kerülne a médiapark. A közmédiumok jelenlegi ingatlanjai a fővárosban a legértékesebbek közé tartoznak, de ezek eladása nem fedezné a költségeket. Ráadásul az MTV-t ki is vehetjük a pakliból: a Tőzsdepalotát már csak bérli.
- Várjuk a javaslatokat - nyilatkozta a médiapark ötletéről Such György, a Magyar Rádió napokban hivatalba lépett elnöke. A munkatársakat kereső elnöknek most nem ez a legfontosabb gondja. Elődje, Kondor Katalin elhagyta volna a Pollack Mihály téri épületegyüttest. Már tendert is kiírtak az új székházra, ám eredményt nem tudtak hirdetni - Kondor mandátuma lejárt. Szadai Károly, a rádió volt kuratóriumi elnöke, mostani alelnöke viszont - ahogy mondta - nem rajong az ötletért. Még az előző ciklusban, a kulturális bizottságban azt mondta, hogy - idézzük - "fontosnak tartjuk, hogy a rádió különvált az MTV-től. Ez nem tegnap történt. A mi stabilitásunk egyik fontos eleme, hogy önállóan gazdálkodhatunk. Egy médiapark létrejötte azt a problémát vagy annak az árnyékát vetíti elénk, hogy esetleg ismét együtt kell működnünk, és ez ügyben adott esetben volnának álmatlan éjszakáink".
Az összeköltözéshez még nem kellene módosítani a médiatörvényt, a médiumok öszszevonásához viszont igen. Egyébként már dolgoznak az új médiatörvényen. Ennek készítői azt nyilatkozták: "a szakmai érvek amellett szólnak, hogy a most külön-külön működő MTV, Magyar Rádió és Duna TV helyett egyetlen közszolgálati műsorszolgáltató legyen". A tervezet őszre készül el.