Feszült csend Kubában
Ricardo Alarcón törvényhozási elnök egy amerikai rádióadónak nyilatkozva azt állította, hogy az elmúlt napok-ban többször is beszélt a súlyos operációja után felépülőben lévő elnökkel.
A Reuters hírügynökség azonban a havannai "utca emberére" hivatkozva azt írja, hogy Kubában csendben készültségbe helyezték a hadsereget, a biztonsági erőket és az ellenzéki megmozdulások elfojtására használt civil "gyors reagálású csoportokat". Egy járókelő arra panaszkodott, hogy hiába várnak Raúl Castro megjelenésére a nyilvánosság előtt. - Félelmetes ez a nyugalom - mondta.
Elemzők szerint a viszonylagos nyugalomban annak is fontos szerepe van, hogy az elmúlt másfél év során a kubai gazdaság végre gyors növekedésnek indult. A bővülés éves számításban meghaladja a 10 százalékot, sőt a kubai statisztikák még ennél is kedvezőbbek. A szolgáltatások és szakemberek exportjából Kuba végre nagyobb összegű keményvalutához jut, ráadásul Castro még hat éve megállapodott Hugo Chávez venezuelai elnökkel arról, hogy a szigetország kedvezményes áron naponta legalább 98 ezer hordó olajat kap. A kubai export kétharmadát ma a munkaerő és szolgáltatások adják, 15 százalékot a nikkel és csupán 2,4 százalékot a korábbi hagyományos fő termék, a cukor. További valutaforrás a turizmus, amely az utóbbi másfél évtizedben megtízszereződött és az emigránsok nagyjából évi egymilliárd dollárt kitevő átutalásai. A kubai partok mentén amerikai becslés szerint 4,6-9,3 milliárd hordónyi kőolaj található. Ennek feltérképezésére spanyol, norvég és indiai cégek kaptak engedélyt, a kiaknázásban Kína is érdekelt.
A Reuters megszólaltatta az egyik legfontosabb külföldi befektető cég vezetőjét, aki név szerint nyilatkozva azt mondta, hogy a lehető legjobb forgatókönyv valósul meg: a hatalomátadás tervszerű és biztosítja a stabilitást.