Florida készenlétben
Mintha Hollywoodban írták volna a forgatókönyvet: George W. Bush hétfőn Miamiban járt, ahol természetesen sok szó esett Kubáról. A Kis-Havannában lévő Versailles kávézóban kubai emigránsokkal beszélgetve, majd a spanyolul sugárzó Radio Mambínak nyilatkozva - órákkal a Fidel Castro betegségéről szóló havannai bejelentés előtt - az amerikai elnök azt fejtegette: kormányának kész terve van arra az esetre, ha a kubai államfő természetes okok miatt távozna a hatalomból. Bush szerint az USA segítene megmutatni a kubaiaknak, hogy létezik jobb élet is, mint amit Castro alatt megismertek.
A tervről annyit tudni: az USA szeretné megakadályozni, hogy Castro rendszere túlélje a forradalom vezérét. Bár katonai eszközökkel nem fognak beavatkozni az eseményekbe, minden más módon siettetni kívánják a demokratikus változásokat. Az USA havannai érdek-képviseleti irodájának tetejére kihelyezett fényújságon hétfő éjszaka óta az a felirat volt olvasható, miszerint "Minden kubai, beleértve a diktatúrában élőket is, számíthat a segítségünkre és a támogatásunkra. Minden kubai akaratát tiszteletben tartjuk."
A kubai változások támogatására az USA kormánya már évekkel ezelőtt bizottságot hozott létre. Ennek társelnökei jelenleg Condoleezza Rice külügy- és Carlos Gutierrez kereskedelmi miniszter. Utóbbi 1960-ban, hétéves korában érkezett Kubából. A bizottság koordinátora nemrégiben arról beszélt: két év alatt 80 millió dollárt fordítanak a kubai lakosság amerikai szempontok szerinti tájékoztatására és az ellenzék támogatására. A Floridai-szorosban készültségbe helyezték a parti őrséget - egyrészt hogy megakadályozzák a kubai menekültek nagyobb csoportjainak érkezését, másrészt azért, hogy a miami emigránsok ne induljanak meg motorcsónakjaikkal Havanna felé.
Amerikai elemzők még Castro betegségének híre előtt, közelgő 80. születésnapja kapcsán azt mondták: zökkenőmentes hatalomváltásra számítanak. Raúl Castro magabiztosan kézben tartja a hadsereget és a biztonsági erőket, illetve az ezekhez tartozó vállalatok révén a keményvalutát hozó gazdaság, így a turizmus jelentős részét. Fidel öccsét bátyjánál pragmatikusabb, békülésre hajlamos vezetőnek tartják. Az amerikai segítségnek az ára, hogy a havannai átmeneti vezetés engedélyezze a politikai pártokat és a sajtószabadságot, illetve másfél éven belül tartson szabad választásokat.