Humánus csapda a galamboknak
Az amúgy kedves, ám hatalmas kolóniákban élő madarak ugyanis szívesen fészkelnek a csatornákban, amelyeket ürülékükkel eltömnek. Nagyobb esőzést követően az épületek falairól sem árt lemosni a vízben feloldódott és lecsorgott guanót. Mindezek mellett tolluk allergiát okozhat, s a légúti megbetegedések madárról emberre is terjedhetnek.
Egy belvárosi negyvenlakásos tömbház közös költségéből tavaly csaknem félmillió forintot vittek el a galambok, mondta érdeklődésünkre Kutrovácz Jenő, az épület ingatlankezelője. Hozzátette, egy-egy családra havonta mintegy ezer forint jutott a galambok okozta károk felszámolásának költségéből. De panaszkodnak az üzletek dolgozói és a családi házak lakói is. Mint mondják, hiába szereltetnek a csatornákra galambtüskét, az csak egy-két napig tartja távol a szapora madarakat, aztán visszatérve fészkükbe beülnek a tüskék közé.
A védekezésnek azonban végül eredményesebb módszerét is meg tudták találni. Kutrovácz Jenő elmondta, hogy az említett tömbház felfogadott egy madárkárok elhárítására szakosodott - engedélyekkel rendelkező - székesfehérvári céget. A cég az épület tetejére két eleséggel feltöltött - úgynevezett élve befogó - csapdát telepített. A galambok sorra bementek a csapdába, de kijönni már nem tudtak. A cég gondoskodott folyamatos elszállításukról: a meggyűrűzött példányokat visszajuttatták tulajdonosaiknak, a többit pedig madármenhelyre szállították. Ez mindenestől 260 ezer forintba került. Az eljárást csak kétévenként szükséges megismételni, mert addig újabb kolónia letelepedésének nincs valószínűsége.