A Magosz kritizálja a kormányzati intézkedéseket
Elmondta, hogy az idei első fél évben tapasztalható csapadékos és hűvös időjárás miatt jelentős mértékben elmarad az idei termés mennyisége a múlt évitől. Példaként említette az őszi búzát, amelynek 4,4 millió tonnás országos hozama 1,1 millió tonnával kevesebb a tavalyinál.
A Magosz adatai szerint őszi árpából a múlt évben mintegy 750 ezer tonna került a magtárakba, az idén ez a mennyiség nem éri el a 700 ezer tonnát. A repce termése országosan mintegy 264 ezer tonna volt tavaly, az idén megközelítette a 330 ezer tonnát. A növekedés a vetésterület 20 ezer hektáros bővülésével magyarázható. Az idén 139 ezer hektáron vetettek repcét.
Obreczán Ferenc felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon a különböző gabonafajták ára lényegesen alacsonyabb, mint a többi uniós országban. Így például az étkezési búzáért Spanyolországban 127-137 euró közötti összeget fizetnek tonnánként, Lengyelországban 107-115 eurót, míg Magyarországon 80-88 eurót.
A főtitkár szerint a termelőket nehéz helyzetbe hozza, hogy emelkednek az energiaárak, és csökken az idei nemzeti kiegészítés összege is. Ez utóbbiról elmondta: a múlt évben a top-up egy hektárra számított támogatási összege valamivel meghaladta a 19 ezer forintot, az idén azonban az úgynevezett visszaosztás és a forráscsökkenés miatt csak mintegy 12.700 forintra számíthatnak a gazdálkodók.
Ángyán József, Fideszes országgyűlési képviselő, a Magosz szakértője szerint a kormány 2118/2006-os határozata teremtette meg annak lehetőségét, hogy az agrár- és vidékfejlesztés "szellemi és fizikai infrastruktúrájának felszámolási folyamata" felgyorsulhasson. Úgy vélte, e folyamatot jelzi, hogy lehetővé teszik hat mezőgazdasági szakképző és szaktanácsadó intézet felszámolását. Sérelmezte, hogy az agrárkormányzat gazdasági társasággá kívánja alakítani, majd privatizálni szeretné az Állami Ménesgazdaságot, valamint a badacsonytomaji, a kecskeméti, az egri, továbbá a pécsi szőlészeti és borászati kutatóintézetet.
A szaktanácsadója szerint a korábban gazdasági társasággá alakított kutatóintézeteket - az Országos Húsipari Kutatót, valamint az érdi, a ceglédi, a fertődi és az újfehértói gyümölcstermesztési kutatóintézeteket - is privatizálni szándékozik az agrárkormányzat. Az ellenzéki országgyűlési képviselő jelezte, hogy minden alkotmányos eszközzel küzdenek majd a tervek megvalósítása ellen. (MTI)