Szénanáthás ne vezessen?

A válasz persze az, hogy de igen, csak nagyon óvatosan. Nemcsak azért, mert aki nappal és főleg éjjel allergiás tünetektől szenved, nyilván kialvatlanabb, figyelmetlenebb. Azaz a közlekedésben ön- és közveszélyesebb. Ám minden fáradt embert mégsem lehet eltiltani a volántól.

És a gyógyszeresen kezelt szénanáthást? A kérdésben azért van több ráció, mert az allergia ellen ható gyógyszerek jelentős része álmosít. Az ún. antihisztaminoknak ez a mellékhatása ugyan szerepel a legtöbb gyógyszer leírásában, ám a "hivatalos" gyógyszer mellé csomagolt tájékoztatón a vezetéstől való eltiltásról általában nincs szó. Márpedig Magyarországon a majdnem félmillió szénanáthás több millió tabletta antihisztamint szed évente.

Túlzás ennyire félteni a szénanáthásokat? Nem gondolnám, és ezt a Medical Tribune adatokkal támasztotta alá. Svájcban 2004-ben az évi 120 közlekedési haláleset és a 900 súlyos sérült 90 százalékában volt kimutatható szerepe az alkoholnak, kábítószernek vagy gyógyszernek. Ez a szám évek óta stagnál - ám ezen belül
a gyógyszerek mellékhatásainak tulajdonítható balesetek száma három év alatt 50 százalékkal nőtt! Ezen belül
a sérülések túlnyomó többségét a nyugtatót és altatót szedők szenvedték el, de nem elhanyagolható az egyéb gyógyszerek szerepe sem. Elsősorban a hagyományos antihisztaminoké.

Még egy elgondolkoztató adat: az Amerikai Allergológiai és Immunológiai Társaság jelentése szerint az allergiások 30 százalékkal több közlekedési balesetet szenvednek el egészséges társaiknál.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.