Családosok előnyben
Az Unilever nyírbátori gyára például folyamatosan működő üzem, háztartási tisztítószert töltenek éjjel-nappal. A háromszáz embert foglalkozató üzemben ezért úgy határozták meg a dolgozók létszámát, hogy elegen legyenek ahhoz, hogy a gépsoroknál a szabadság és a betegállomány idején is helyettesíteni tudják egymást. Ennek ellenére a nyírbátori az Unilever egyik legtermelékenyebb gyára. A szabadságot a tizenkét hónap alatt folyamatosan adják ki a dolgozóknak, akik a műszakvezetővel egyeztetve, maguk választják ki az időpontot - mondta Búzási Erika, a gyáregység igazgatója. Ebből ritkán van konfliktus. A kisgyerekesek inkább nyáron szeretnének szabadságra menni, míg mások - a vidék szokásai szerint - a permetezés, a metszés vagy a szüret idején.
A Mol Rt. kitermelő és finomító üzletágainál hasonló a helyzet. Az üzemegységek létszámát itt is úgy kalkulálták, hogy a szabadságok és az átlagosan várható betegállomány alatt is képesek legyenek zavartalan termelésre. Nem is tehetnének másként, hiszen ez a munka speciális képzettséget igényel, amelynek elsajátítása több évet vesz igénybe, a fegyelem pedig szinte katonai jellegű, így a kölcsönmunkaerő vagy diákok, kisegítők alkalmazása szóba sem jöhet. - Ismerek olyan vidéki munkahelyet, amelynél cseresznye- vagy málnaszüret idején szinte kiürül a gyár, mert mindenki betegszabadságra megy, hogy zavartalanul szüretelhessen. A Mol fizikai dolgozóinak átlagkeresete azonban bérpótlékokkal együtt buttó 320 ezer forint. Ezt senki nem szívesen kockáztatja, egy kis mellékesért
A Rába Járműipari Holding Nyrt. esetében kissé más a helyzet. A járműiparban bevett gyakorlat a nyári és téli (karácsony és újév közötti) tervezett leállás, amikor a fizikai dolgozók legnagyobb részének ki kell vennie szabadságát, kivéve a karbantartókat, akik ilyenkor végzik el a nagyobb munkákat, amelyek akadályoznák a gyártást. A társaság vevőinek leállásához alkalmazkodik. A Rába Járműipari Alkatrész-gyártó Kft. a Suzukihoz igazodva augusztus második és harmadik hetében áll le, a futómű- és a járműgyár legfontosabb vevői - az Amerikai Dana és ArvinMeritor gépjárműipari cégek - leállásához igazodva augusztus elején. A Rába figyelembe veszi a rendelésállományt, s a vevők leállásán kívül azt is, milyen félkész termékekre lesz szükségük közvetlenül a leállás után. A társaság ezek alapján határozza meg a termelés programozását, a leállás időpontját és időtartamát - közölte Vissi Ferenc, a Rába Járműipari Nyrt. humánerőforrás igazgatója.
Abban az időszakban az egyébként három műszakban, folyamatosan működő öntödében csak egy műszak dolgozik, amely üzemi hőmérsékleten tartja az öntőberendezést, az idén azonban az öntöde és a kovácsműhely nem áll le, a Rába ugyanis néhány nagyobb új megrendelést kapott.
Előfordul az is, hogy bizonyos gyártósorok előbb leállnak, míg mások még termelnek. A rugalmasságot fokozza, hogy a Rába jelentős számú dolgozót kölcsönöz. Az ezer fős alkatrészgyártó üzem dolgozóinak például több mint tíz százaléka kölcsönmunkaerő.
A kölcsönzött munkaerő iránti igény egyre kevésbé függ össze a szabadságolásokkal, a cégek takarékosak, a szabadságolások miatti többletmunkát házon belül oldják meg. Sokkal inkább a nagyobb megrendelések teljesítése miatt szeretnének több dolgozót bérelni - mondta Csaposs Noémi, a munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó Trenkwalder-Multiman Kft. igazgatóhelyettese.
Ahol mégis kölcsönzéssel oldják meg a szabadságolások miatti munkaerőhiányt, az általában közép- esetleg felsőfokú végzettséget követelő, de speciális szaktudást nem igénylő munkakörök esetében fordul elő. A titkárnők, adminisztrátorok, dokumentátorok, adatrögzítők vagy a recepciósok munkáját remekül elvégzi az alkalmi helyettes. Balázsy Krisztina, a Grafton munkatársa elmondta, a dolgozóknak sokszor előrelépési lehetőség is lehet egy ilyen beugrás. Tapasztalataik szerint vannak, akiket rendszeresen visszahívnak, és vannak, akik ott is maradhatnak az ideiglenesnek indult munkahelyen. Náluk leggyakrabban recepciósokat keresnek helyettesítésre.
Kifejezetten gyakori a munkaerő-kölcsönzés - és különösen a diákok foglalkoztatása - a kereskedelemben vagy a vendéglátásban, ahol nyáron van a csúcsszezon. Az Auchan például kiszámolja, hogy egyes részlegeinek mekkora lesz a munkaerőigénye, és ennek figyelembevételével adja ki a szabadságokat. Arról, hogy egy adott szervezeti egységen belül ki mikor mehet szabadságra, a dolgozók az Auchannál is maguk döntenek, és már az év első negyedévében tudják, mikor nyaralhatnak. A szabadságolások miatt hiányzó munkaerőt általában határozott időre szerződtetett diákokkal pótolja a cég - mondta Gillemot Katalin, a cég szóvivője.
Az egyetemistákat más szempontok vezérlik, amikor nyári munkaként helyettesítést vállalnak - állítják a tanácsadók. Igyekszenek már az egyetem alatt jó kapcsolatokat kiépíteni azoknál a cégeknél, amelyek valamelyikénél később állást szeretnének kapni. Neves tanácsadóknál, könyvvizsgáló és adótanácsadó cégeknél, bankoknál, reklámügynökségeknél, vagy a médiában már a vizsgaidőszak alatt tolongás van a gyakornoki vagy nyári munkás helyekért. Ezekre a helyekre a diákok akár ingyen is szívesen mennek gyakorlatot szerezni. Könnyen jutnak olcsó munkaerőhöz a neves multinacionális vállalatok marketing- és értékesítési csapatai is. Az egyetemistákra természetesen legfeljebb asszisztensi szintű feladatokat lehet bízni. A marketingesek, értékesítők vagy más szakértői, illetve munkatársi szintnél magasabb beosztásban dolgozók egymást helyettesítik - erősítette meg a tanácsadó szavait a Mol HR- igazgatója.
Hasonló a helyzet a közigazgatásban is, ahol a munka - bár általában lassabb tempóban - nyáron is fennakadások nélkül folyik. A Honvédelmi Minisztériumban írott szabályokban rögzített helyettesítési rend van, meghatározva, ki kit helyettesíthet. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szóvivője, Ábrahám Gergely is úgy nyilatkozott, hogy szabadságolások miatt ügy nem akadhat el, a szabadságokat előre tervezetten adják ki, és mindig van felelős vezető, aki elérhető, ha dönteni kell.