"Elég egy-két lépcsőfokot ugranunk"

A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet ötévnyi afganisztáni tapasztalattal a háta mögött komoly segítség lehet a baghlani miszszióhoz. Lehel László igazgató óva inti a honvédséget attól, hogy fejlesztési projektekbe bonyolódjon.

Tízezer iskolást befogadó tíz iskola, negyvenezer embert ellátó két egészségügyi központ, jobban felszerelt oktatási intézmények, szőnyegszövő tanfolyamok - a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet az elmúlt öt évben 100 ezer embernek nyújtott segítséget Észak-Afganisztánban. Ottjártunkkor kiderült: Mazar-i-Sarif környékén, a projektek megvalósításának helyszínén szeretettel beszélnek a magyarokról. A helyi ökumenikus iroda a nehéz körülmények ellenére ősszel nyitja meg a tizedik iskolát.

Magyarország októberben készül átvenni Baghlan tartomány PRT-jének (tartományi újjáépítési csoport) irányítását, és ebben a katonai teendők mellett hazánkra fejlesztési feladatok is várnak. A kormányzat és a segélyszervezet közti együttműködésről folyó egyeztetések nagyon az elején tartanak. Az ökumenikusok szeretnék elérni, hogy a fejlesztés a PRT keretén belül is a szakemberek kezében maradjon.

- Nemrég tájékoztattuk Göncz Kinga külügyminiszter asszonyt a munkánkról - mondta lapunknak a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet igazgatója, Lehel László. - A miniszterelnöki hivatalban is jártunk, ott azonban az újdonság erejével hatott, hogy egy magyar segélyszervezet mit tesz Afganisztánban - hangsúlyozta az igazgató. Havril András vezérkari főnök is a napokban kereste meg a szervezetet.

Lehel szerint a politika kezdi megérteni: a honvédségnek nem az a dolga, hogy polgári célú projektek megvalósításába bonyolódjon. - A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet nem kíván a PRT-ben egy fedél alá költözni a misszióval, s nem akarunk olyan szerepet vállalni, ami nehezítené a szabad mozgásunkat - magyarázza Lehel László. A segélyszervezet új irodát nyitna Baghlan tartományban. A PRT vezetésével napi kapcsolatot tartanának, igaz, egyelőre nem tisztázott sem a feladatmegosztás, sem a finanszírozás.

Az ökumenikusok tapasztalata szerint a PRT - amely eddig kellő szakmai felkészültség nélkül saját projektekkel próbálkozott - belebukott. A magyarok szerint nem szabad meggondolatlanul, hibás koncepciók alapján pénzt költeni. - Tizenöt lépés helyett mi az egy-két lépcsőfoknyi fejlődésben hiszünk. Az ilyen mértékű változás tud beágyazódni az afgán társadalomba, és nem válik kakukktojássá - mondja hitvallásszerűen Lehel, hozzátéve, hogy a cél minél több embert elérni.

A héten az ökumenikusok tényfeltáró csapatot küldenek Baghlanba. A csoport felméri a hollandok tevékenységének eredményeitt és lakossági fogadtatását, illetve azt, hogy milyen projektekre lenne szükség. - A magyar szervezet elfogadottsága más, mint egy gazdag ország szervezeténél, ahol sok pénzt sejtenek - fűzte hozzá Lehel László.

Arra a kérdésre, hogy a honvédség esetleges "fokozott fejlesztési feladatvállalásával" összemosódhat a katonai akció és a segélyezés, az igazgató azt mondta: a problémáról vita zajlik a segélyszervezetek között, de azért a kelet-európai hadseregeket is máshogy ítélik meg Afganisztánban, mint a gazdagabb nyugati országok fegyveres erőit.

Banánárus Kabulban. A változásnak érnie kell
Banánárus Kabulban. A változásnak érnie kell
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.