Nincs két egyforma eset
Az emberek egy része kész és képes az önálló álláskeresésre, nekik csak az ehhez szükséges információkat, feltételeket kell biztosítani. Ők reális célokkal, az önálló elhelyezkedéshez megfelelő motivációval rendelkeznek. Az önkiszolgáló rendszerek használatára felkészültek, nincs szükségük speciális segítségre ahhoz, hogy előbb-utóbb megfelelő állást találjanak.
Vannak viszont olyan álláskeresők is, akik a személyes segítség nélkül nem boldogulnak. Egy részük az Állami Foglalkoztatási Szolgálat támogatási, képzési programjai segítségével állást találhat, mások azonban csak további segítséggel, a helyi civil szervezetek, a családsegítő szolgálat közreműködésével, speciális programokkal válnak erre alkalmassá. Az esélyeket természetesen az adott településen rendelkezésre álló munkahelyek száma is nagyban meghatározza.
- Mivel az álláskeresők egyes csoportjai más és más segítséget igényelnek, a kategóriákba sorolás hatékonyabbá, tervezhetőbbé teszi a munkaügyi kirendeltségek munkáját - tette hozzá a szakember.
A fejlett uniós országokban már jó ideje ezt a szisztémát alkalmazzák, amelynek előkészítése egy Phare-program keretében már évekkel ezelőtt elkezdődött Magyarországon.
A foglalkoztatási törvény legutóbbi módosítása a múlt év őszétől kötelezővé teszi az álláskeresőknek, hogy álláskeresési megállapodást kössenek a helyi munkaügyi kirendeltséggel. Ebben rögzítik, melyik félnek mit kell tennie az állásra találás érdekében. A kategóriarendszert az álláskeresési megállapodás rendszerével is összhangba kell hozni. Ezt követően - a tervek szerint - a jövő év elejétől már valamennyi kirendeltségen alkalmazni fogják.
A kategóriába sorolást egy számítógépes program támogatja, amely azt vizsgálja, hogy a múltban a hasonló paraméterekkel rendelkező álláskeresők mennyi idő után tudtak elhelyezkedni, hányan váltak közülük tartósan munkanélkülivé.
A számítógépes program által kapott eredményt a kirendeltség munkatársai értékelik, összevetik a helyi munkaerő-piac jellemzőivel, az ügyfél igényeivel és lehetőségeivel.
Ennek alapján sorolják be az ügyfelet a további együttműködés formáját kijelölő kategóriába.