Kánikulában nyakkendő nélkül

Minden idők legforróbb júliusa - legalábbis a rendelkezésre álló statisztikai adatok alapján - az öltözködési előírások felülvizsgálatára késztette a brit munkaadókat. A hőhullám tetőpontján a Peninsula elnevezésű munkajogi iroda felmérést készített: lazít-e a szokatlan időíjárás a merev hagyományokon. A közvélemény-kutatás arra az eredményre jutott, hogy tíz cég közül kilencben az - inkább csak informálisnak mondható - öltözködési kódex nyáridőben immár nem teszi kötelezővé a nyakkendő viselését. Így ha valaki, dacolva a rekkenő hőséggel, mégis ragaszkodik a konzervatív eleganciához, szinte bizonyosan olyan pozíciót tölt be, amelyben megjelenésének külön súlya lehet.

A felmérésben részt vevő 560 szervezet négyötödének tapasztalata szerint a könnyedebb viselet kifejezetten jót tesz a hatékony munkavégzésnek. A sportos elegancia elfogadásáért még a Szakszervezetek Országos Szövetségének (TUC) főtitkárától is dicséretet kaptak a munkaadók. A The Independent napilapnak nyilatkozva Brendan Barber elmondta, épp elég nehézséget okoznak a légkondicionálás nélküli munkahelyek a dolgozóknak, nem volna helyes még az öltöny-nyakkendő viseléséhez is ragaszkodni. Egyes cégek odáig elmentek, hogy póló vagy rövid ujjú ing, short és szandál viselésére is áldásukat adták.

A szigorú öltözködési szokásairól híres Nagy-Britanniában a kilencvenes években terjedt el az Egyesült Államokból importált "dressing down", az "alulöltözködés", a könnyed elegancia divatja. Számos bank, ügyvédi iroda vezette be a "lezser péntek" szokását. Ez azonban szinte több problémát vetett fel, mint oldott meg. A szigetországban - Olaszországgal vagy Franciaországgal ellentétben - a férfiaknak nem magától értetődő, milyen az öltöny nélküli, de még elegánsnak mondható viselet. Könnyen átesnek a ló túlsó oldalára, és összetévesztik a sportruházattal, farmernadrággal, edzőcipővel.

Az ezredforduló aztán újabb változást hozott. A férfiak ismét elkezdtek öltönyt hordani, mégpedig nem feltétlenül azért, mert kötelezően előírták számukra, hanem mert a kevésbé hivatalos viselettel való kísérletezés után újra feltalálták a spanyolviaszt: ez az öltözet előnyös, és igazán semmi nem áll nekik jobban. Ennek valószínűleg több oka is lehet. Például öltönyből sokkal kevesebb is elég, hiszen ki veszi észre, vajon munkatársán, ügyfelén ugyanaz vagy egy másik sötétkék vagy szürke, egyszínű vagy csíkos nadrág-zakó van-e, mint előző nap. Elsőként a Deutsche Bank, majd a Lehman Brothers és a Credit Suisse First Boston adta szigorú utasításba, hogy vége a munkahelyi kluböltözetnek. Sok munkahelyen viszont az a kompromisszumos politika érvényesül, hogy kevésbé számít, mit visel a dolgozó, miközben a számítógép képernyője előtt üldögél, de a hagyományos üzletember megjelenését kell magára öltenie, amikor ügyféllel találkozik. A nőknek könnyebb dolguk van, talán jobban bíznak ítélőképességükben - mindenesetre az öltözködési előírásokkal kapcsolatban mindig a férfiakkal szembeni elvárásokról hallani.

Financial Times, öltöny, nyakkendõ. Nyáron az utóbbi nem  kötelezõ
Financial Times, öltöny, nyakkendõ. Nyáron az utóbbi nem kötelezõ
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.