Üvölt, harap és rondít
Németh-Kész Mónika rendőr főhadnagy, a Fejér megyei főkapitányság szóvivőjének tájékoztatása szerint a kislány percekre maradt egyedül, amikor a megkötött németjuhász keverékkutya rátámadt. A sikoltozásra a szülők odasiettek és kiszedték a kutya szájából a gyereket.
A kislány állkapocs- és kulcscsonttörést szenvedett, és az állat több helyen megharapta. A kutyát az állatorvos egészségesnek találta, így a családhoz visszaszállították.
A dunaújvárosi rendőrkapitányság bűnügyi osztálya súlyos testi sértés gondatlan okozása miatt indít eljárást. (MTI)
A kutyaürülék a legfőbb közellenség - olvasható 1996. február 16-i lapunkban. Tíz év telt el azóta, kormányok jöttek és mentek, de a közellenség még mindig köztünk van. Összeállításunkban a kutyák ügyében tanúsított heroikus küzdelmünket tekintjük át.
Szörnyű állapotok uralkodnak a játszótereken - mondja 1996 tavaszán dr. Kiss Éva, az ÁNTSZ osztályvezetője, és hozzáteszi, a tisztaság csak egy napig tart, az ebtartásról szóló elavult rendeletet ideje lenne kicserélni. 1996 amúgy a pitbull éve. Több ezer forintért adják-veszik a hamis törzskönyveket - a hatóság pedig tehetetlen. Kuncze Gábor belügyminiszter 1996 júniusában arról tájékoztat: "a BM megkezdte a harci kutyák tartásával kapcsolatos jogszabályok felülvizsgálatát". Budapesten nem sokkal ezelőtt hatszor támadtak meg embereket vagy állatokat ilyen ebek, Sashalmon egy hároméves kislányt mart meg egy pitbull, a Józsefvárosban egy kétéves gyerek karjából tépett ki egy darabot egy staffordsire terrier.
Kilencvenhat novemberében megszületik a "pitbulltörvény", 5-10 ezer kutyát érint a "veszélyes" besorolás. A törvény szerint "tilos a pitbull terrier és keverékeinek szaporítása, eladása, reklámozása, exportja, importja, versenyeztetése, de még őrző-védő feladatokra való tartása is." Otthon csak egy, ivartalanított példány tartható (jellel ellátva, jegyzői engedéllyel). Arra lehetett számítani, hogy a törvénytisztelő pitbullosok megrohanják majd az állatorvosi klinikákat, ám a várt roham elmaradt.
"Pár ezer pitbull él az országban hárommillió más kutya között - írja kollégánk 97 tavaszán. - Minden harmadik-negyedik kóborállat. Egymillió a fajtatiszta. Budapesten 400 ezer kutya van, Bécsben 50 ezer." No comment.
Jogtörténeti közlés 1997 októberében: egyetlen kutyán hajtották végre a pitbulltörvényt Budapesten, ezenkívül még egy kaukázusi juhászt is nyilvántartanak az országban. A jogszabály annyit ér, mint a kutyaürülék.
1998 elején megszületik az új állatvédelmi törvény. Ez kimondja, hogy a sétáltatóknak el kell takarítaniuk az utcáról kutyájuk ürülékét. Házas József, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának elnöke: "Az emberek zöme a legősibb törvényt, a tízparancsolatot sem tartja be, jóllehet a fontosságát senki sem vitatja."
1998 áprilisában Budapesten a jegyzői nyilvántartás szerint egyetlen árva pitbull sincs, és csak egyet ivartalanítottak. A pitbullokból végérvényesen staffordsire terrier lett.
Az V. kerületi polgármester négymillió forintért két ürülékeltávolító gépet vett 1998. június 30-án, és kiadatta az Útmutató a városi kutyatartáshoz című füzetet.
1998-ban egy újfundlandi, egy németjuhász, két német dog és egy rotweiler támad emberre. Működnek a nem létező pitbullok is: egy somogyi és egy tolnai eset emberhalállal végződik.
1999 augusztusáig az állat-egészségügyi hatóság egyetlen olyan közterületi ürülékes esetet sem regisztrált, ami miatt bírságolni kellett volna - noha a törvény másfél éve hatályos.
1999. október: a készülő kerületi ebrendelet szerint kötelező lesz a póráz - Újpesten (a fővárosban elméletileg 1968 óta az).
2000 márciusában két őrkutya marcangolta halálra a hétéves Cs. Csabát. A felelős a gyerek apja volt. A szakemberek válasza: szabályos tanfolyamon vizsgázzanak le a kutyatartók.
Szalagcímek az ezredfordulóról. Csak rosszul nevelt kutya támad. Egy lakás, egy kutya, sok rendelet. Zsákoljuk föl a kutyapiszkot! Agresszív állattartók. Szigorodik az ebrendelet.
2001 őszén jön a csip ötlete és a DNS-nyilvántartás. Évek múlva Erzsébetváros arról rendelkezik: 2010-ig elég beültetni. Több városrészben tíz éve nem volt kutyaösszeírás.
Egy váratlan pillanatban 500 tartályt helyeztek el Budapesten a kutyapiszok gyűjtésére. "Varsányi Péter, a Fővárosi Közterület-felügyelet vezetője rámutatott: az ebtulajdonosok rendszeresen megszegik a kutyatartásra vonatkozó szabályokat, amiért akár tízezer forintra is büntethetők, és följelentést lehet tenni ellenük." (2003. szeptember 16.)
2004. április 29., a csatlakozás előestéje. A budapesti XI. kerület 37 millió forintot kér az EU-tól "hulladékfelszedő gépekre".
"Budapest egyre barnább, a járdákat elárasztja a kutyapiszok. Ezért osztjuk ki a 90 millió forintos pályázati összegeket a kerületek között." (Demszky Gábor főpolgármester, 2004. december 21.)
"Budapesten a becslések szerint négyszázezer kutya él, több tízezer nincs bejelentve. Az ebek naponta negyven tonna piszkot hagynak hátra." (2005. január 5.)
2005 januárjában kutyafalka támad egy családra Pesten. Dr. Lorászkó Gábor, az Állatorvosi Kamara állatvédelmi bizottságának elnöke azt javasolja, "ha valaki gyakran sétál, a legjobb, ha tart magánál gázsprét."
"Kétszázmilliót áldoz a főváros a kutyapiszok elleni harcra. Ebből nyolcvan lesz a reklám." (2005. augusztus 24.)
2005 októberében a főváros zacskókat osztogat. Decemberben a főpolgármester bejelenti: a becslések szerint 15 százalékkal kevesebb a gané az utcán, mint két éve. Ki számolt és ki becsült?
2006 januárjában színre lép az ebrendészeti járőr. Demszky egy összejövetelen kijelenti, a városháza kétéves fáradozásának (és 300 milliójának) köszönhetően javulást tapasztal kutyaszarfronton.
2006. április. Szolnoki Andrea főpolgármester-helyettes bejelenti: az idén 80 millió forintot költ a város a kutyaürülékre.
A küzdelem folytatódik.