Izrael és az USA lézeres védelmet tervezett a Hezbollah ellen

Lézeres rakétaelhárító rendszer kiépítésén dolgozott Izrael és az Egyesült Államok éveken át a Hezbollah-támadások elhárítására, a nagyívű tervet azonban tavaly titokban ejtették - írta a The New York Times.

Az ultramodern védelmi hálózat telepítéséről Bill Clinton amerikai elnök és Simon Peresz izraeli miniszterelnök állapodott meg tíz évvel ezelőtt, amikor a libanoni síita szervezet több száz katyusa rakétát lőtt ki Izraeli területére. Az elképzelés szerint a lézerfegyverek röptükben semmisítették volna meg a rakétákat.

A tervre több mint 300 millió dollárt költöttek. A fejlesztést tavaly szeptemberben titokban mégis leállították az irdatlan költségek miatt, és mert kiderült, a védelmi rendszer kiépítésének komoly akadályai vannak.

Penrose Albright, a Pentagon programfelelőse beszámolt arról, hogy a lézerfegyver nem lett volna kimagasló teljesítményű. Bizonyos körülmények között lehetett volna használni, de felhős időjárás esetén már gondok merültek volna fel. Izrael északi részén az év egyharmadában az eget felhők borítják - tette hozzá.

Egyes katonai szakértők úgy fogalmaznak: a lézeres rakétaelhárítási rendszer létesítésének kísérlete egyértelműen kudarcot vallott.

Az úgynevezett nagy energiájú taktikai lézert használó rakétaellenes pajzs kiépítését a program kezdetétől fogva sokan bírálták a washingtoni kongresszusban, mondván, bár a terv vonzó, a fegyver túl nagy méretű, túl bonyolult és túlságosan sebezhető. (Az elkészült prototípus, amely egy radarból, egy irányítási központból, egy célkövető teleszkópból és magából a lézerfegyverből állt, hat autóbusz méretű volt.)

Az elhárító fegyver arra sem lett volna alkalmas, hogy egyszerre sok katyusával felvegye a harcot. Egyetlen gerilla, egyetlen rakétavetővel akár 40 katyusát is ki tud lőni egy percen belül, amit semmilyen lézeres védelem nem tudna elhárítani.

Izraeli szakértők szerint egyetlen lézersugár kilövése 3000 dollárba került volna, az egész izraeli-libanoni határszakasz védelmének kiépítése és működtetése pedig dollármilliárdokat emésztett volna fel.

Az amerikai védelmi minisztérium egy volt szakértője szerint a terv ejtése azzal a tanulsággal járt, hogy a rakéták ellen ma még nem létezik hatékony védelem; ellenőrzés alá kell vonni a területet, ahonnan rakétákat lőhetnek ki és bunkerekbe kell rejtőzni.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.