Atomalku gőzerővel

A képviselőházi igen után is bírálják az amerikai-indiai nukleáris együttműködést.

A dolgok jelenlegi állása szerint az Egyesült Államok kivételt tesz, és a korábbi tiltás ellenére nukleáris technológiát és urániumot fog eladni egy olyan országnak, amely nem írta alá az atomsorompó-szerződést. Az atomfegyver elterjedésének korlátozására irányuló megállapodásból India, Pakisztán és Izrael maradt ki, közülük az első most mégis amerikai szállítmányokhoz juthat, mert az USA stratégiai partnerré, távlati értelemben Kína ellensúlyává szeretné tenni.

A nukleáris együttműködésről tavalyi indiai útja során állapodott meg George W. Bush. A képviselőház szerda este váratlanul nagy többséggel hagyta jóvá a szerződést, ami annak a jele, hogy jó munkát végzett az indiai és a nukleáris lobbi. A szerződés azonban csak akkor válik véglegessé, ha a szenátus is megszavazza, India pedig megegyezik a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel polgári létesítményei ellenőrzéséről, illetve az atomexportot ellenőrző, 45 országot tömörítő "nukleáris ellátó csoporttal" a szállítások szabályairól. Egyelőre korántsem biztos, hogy ezek a feltételek teljesülnek: a felsőházban komoly ellenfelei vannak a nukleáris technológia terjedésének, és Indiában is nagy az ellenállás minden külső ellenőrzéssel szemben.

Az ellenzők érvei közé tartozik, hogy Pakisztán máris egy új reaktor építésébe kezdett. Ha elkészül, India iszlám ellenlábasa évi 40-50 atombombára elég hasadóanyagot fog előállítani, s ez gyorsuló ázsiai nukleáris versenyt vetít előre. Jóllehet India nem használhatná az amerikai urániumot fegyverkezésre, nyilvánvaló, hogy a megállapodás gyorsítaná a bombagyártást, mert az ország korlátozott mennyiségben bányászott saját uránkészleteit teljes egészében katonai célokra használhatná fel. Ennél is fontosabb, hogy a bevallottan atomfegyverkező Indiával való megállapodás kirántja a szőnyeget az iráni nukleáris programot korlátozni próbáló tárgyalások alól.

Egy nappal a képviselőházi szavazás után derült ki, hogy Washington különböző szankciókat rendelt el két indiai céggel szemben, mert azok rakétatechnológiát juttattak Iránnak. Erős a gyanú, hogy a jóval korábban megszerzett információt a kormány szándékosan tartotta vissza, a honatyák előtt feküdt ugyanis egy kényes módosító javaslat, amely éppen az indiai-iráni nukleáris technológiai együttműködés kizárásához kötötte volna a szerződés elfogadását. Kormányzati körök azt állítják, hogy Bush elnök tavalyi indiai látogatása óta Újdelhi Irán ügyében intenzíven együttműködik az amerikaiakkal.

Atomtöltet hordozására is alkalmas indiai Agni rakéta
Atomtöltet hordozására is alkalmas indiai Agni rakéta
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.