Az amerikai kormány bírói meghatalmazás nélküli lehallgatást akar
A washingtoni igazságügy-minisztérium a jogot kívánja hozzáigazítani ahhoz a gyakorlathoz, amely szerint a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) a terrorizmus elleni harc jegyében bírói jóváhagyás nélkül végzett telefonlehallgatásokat.
Korábban egy demokrata párti képviselő bizalmatlansági indítványt nyújtott be az amerikai elnök ellen az általa engedélyezett telefonlehallgatások körüli botránnyal kapcsolatban. A képviselő érvelése szerint George Bush törvényt sértett, amikor felhatalmazást adott az amerikai titkosszolgálatnak az akcióra.
Az igazságügyi tárca vezető tisztviselői azt hangoztatták a szenátusban szerdán, hogy a terroristák felderítésére vonatkozó 1978-as törvény elavult, a technikai fejlődés következtében ma már a külföldi telefonhívások lehallgatása mellett az elektronikus levelek vizsgálatára is szükség van - írta a The Washington Post.
Michael Hayden tábornok, aki 1999 és 2005 között a NSA igazgatójaként maga felügyelte e titkos tevékenységet, és akit Bush nemrég nevezett ki a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) élére, azt mondta: a törvény nyomán lehetővé válna a titkosszolgálati adatgyűjtés korszerűsítése, "szabadságunk és biztonságunk" érdekében.
A kezdeményezés korlátlan megfigyelésekhez és alkotmányos bizonytalansághoz vezetne, mondják azok, akik ellenzik a törvényt, köztük az elnök pártjának, a republikánusoknak az emberei is.
A titkosszolgálat vezetője azzal érvel, hogy törvényes a nemzetközi telefonbeszélgetések lehallgatása, és csak a terroristakapcsolatokkal gyanúsított emberek megfigyelését szolgálja.
A Bush-kormány az utóbbi időben többször megakadályozta, hogy távközlési cégek vezetőit a kongresszus elé idézzék, ahol azokról az adatokról kellett volna számot adniuk, amelyeket az elektronikus felderítést végző Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) rendelkezésére bocsátottak.
A kormány ugyancsak igyekszik elejét venni annak, hogy bírósági döntések szülessenek a telefonlehallgatások körül.
Egy amerikai szövetségi bíró a napokban leállított egy peres eljárást az AT&T vállalat ellen arra hivatkozva, hogy az ügyben államtitkok derülhetnek ki, a vizsgálatok sérthetnék a nemzetbiztonsági érdekeket és esetleg a terroristák hasznára válnának. A távközlési társaságot az Amerikai Polgárjogi Szövetség és chicagói ügyvédek perelték be, mert a magánkézben levő cég kiszolgáltatta ügyfelei bizalmas adatait a kormánynak.
(forrás: MTI)