Sztárral gazdagodott Ausztria
A minisztertanács külön rendelettel hagyta jóvá az 1971-es születésű orosz szoprán honosítását, két nappal azelőtt, hogy Salzburgban a Figaro házasságának női főszerepében színre lépett. Az előadást jó előre az idei Salzburgi Ünnepi Játékok csúcspontjának tekintették. A rendezés tökélye, hogy az opera műfajának egyre sikeresebb üdvöskéje immár osztrák állampolgárság birtokában állhatott a közönség elé. Az előadás reggelén minden címoldalon a szépséges énekesnő mosolygott, s ez a kevésbé elkötelezett operarajongókat is arra késztette, hogy este ott üljenek a képernyő előtt, s az ORF bravúros helyszíni közvetítése révén mintegy "ellenőrizzék": mivel, kivel gazdagodott Ausztria.
A minisztertanács döntését a különleges tehetségű - pár évvel ezelőtti felfedezése óta hihetetlen karriert befutott - sztár érdemeivel indokolta. Ugyanez magyarázza, hogy az ő esetében a hatóság eltekintett az állampolgárságot kérelmezőktől újabban megkövetelt vizsgától, s még a nyelvtudás hiányát is elnézi neki. Netrebko, aki szépségével is meghódította az operakedvelőket, orosz állampolgárságát is megtartotta. Ehhez a kettős kötődéshez kell egyébként a kormány hozzájárulása, a közönséges halandónak, ha e kegyben részesül, eredeti állampolgárságát fel kell adnia. A művésznő ezzel nemcsak az ausztriai beutazásokat eddig megelőző vízumkérő nyomtatvány kitöltésének kínjaitól szabadul meg: az áhított osztrák útlevél birtokában vendégszerepléseinek színhelyeire is könnyedén eljut.
Más kiemelkedő személyiségek is vannak, akikkel kivételt tesz az egyébként szigorú bevándorlási hatóság. Tavaly
36-an voltak, főleg élsportolók. Egyébként Ausztria alaposan megválogatja, kit enged át a szűrőn. Ezt a célt szolgálja az idén márciusban életbe lépett új rendelet, amely a már említett vizsgát előírja. Már tavaly is csökkent a honosítások száma: 35 ezren kaptak osztrák útlevelet - csaknem tízezerrel kevesebben, mint az előző évben.
Nemcsak az állampolgársági szűrő nehezíti az ilyesmire pályázók dolgát: egyre kevesebben jutnak el odáig, hogy papírjaikat egyáltalán beadják. Akik mostanában szemelik ki leendő hazának Ausztriát, alig remélhetik, hogy képesek lesznek teljesíteni a tízéves legális itt-tartózkodás feltételét. A külföldiek beözönlésével való riogatás megint nagy divat: ősszel választások lesznek, s több párt is szívesen épít az idegenellenességre. Ma a lakosság 13 százaléka nem osztrák származású - a nyolcvanas években ez az arány mindössze öt százalék volt. Még a befogadóbb hajlamúakat is zavarja egy másik tény: az ausztriai általános iskolákban 17,4 százalék (Bécsben 43,4 százalék) a nem német anyanyelvűek aránya.
Hogy a külföldieket nem jó szemmel néző osztrákok hogyan fogadták Netrebko honosításának hírét? Ó, ez egészen más ügy. A messzi Krasznodárból meseszerűen a csúcsra jutott hölgy dicsőséget hoz Ausztriának. Itt a helye. A hírhez interneten véleményt fűzők egyike még azt is megjegyezte, hogy nem lehet lebecsülendő az újdonsült osztrák énekesnőtől várható adóbevétel sem. Neki lehetett kellemetlensége, legalábbis odahaza. Szóvivője cáfolta, hogy csaknem lemondott az ausztriai honosításról, mert Oroszországban árulónak tartják. Ilyesmiről szó sincs.
Bécs, 2006. július