Joguk van a kilóikhoz

A biztosításoktól a ruhavásárlásig az élet számos területén hátrányt szenvednek a testesek. Van, aki a sarkára áll...

Sylvie Benkemoun - SylvieB néven - szinte minden nap belép egy jelszavas weblapra, hogy üzenjen, vagy a 2500 honlaplátogató valamelyikének üzenetét fogadja. Az 55 éves, fogorvosként dolgozó párizsi családanya nem társat keres. Speciális gondjait osztja meg sorstársaival.

A tizenhét éve létező francia Allegro Fortissimo nemcsak internetes portál, hanem élő közössége is a testeseknek. Amerikában már az 1960-as évek óta ismertek a túlsúlyosak társadalmi elfogad(tat)ásáért küzdő - angol kifejezésekkel - "size acceptance" mozgalmak. Franciaországban talán azért a fáziskésés, mert - mint Benkemoun asszony elmondja - náluk "csak" 13 százalék az elhízottak aránya, köszönhetően az amerikainál sokrétűbb francia táplálkozásnak. Ezzel együtt: az átlagos súlyú, vagy kifejezetten nyeszlett ember nem is gondolná, hányszor ütköznek láthatatlan falakba a testesek. Az Allegro Fortissimo kontrollcsoport segítségével készült felmérése szerint feleannyi esélyünk van az állásinterjúra, ha teltebb formájú ember fotóját tűzzük ugyanahhoz az életrajzhoz.

- Nekem ezzel szerencsém van, mert függetlenként dolgozom. De van számos egyéb megkülönböztetés is. Kezdve azzal, hogy rosszabb feltételekkel kötnek ránk biztosítást, odáig, hogy a rádióban is sokszor rajtunk gúnyolódnak - mondja Sylvie Benkemoun, akinek édesanyját Fekete Máriának hívták. (Csodálkozni nincs min egy olyan országban, ahol a belügyminiszter Sarkozy azaz Sárközy, az első férjének köszönhetően ma már Schönberg névre hallgató sztárriporternő pedig Szabóként született. Jelen esetben egy Erdélyből kivándorolt családról van szó, interjúalanyunk pedig már a harmadik nemzedékhez tartozik.) Bár az elhízást az Egészségügyi Világszervezet (WHO) betegségként tartja nyilván, meglepő, hogy az orvosok milyen kirekesztőek tudnak lenni. - Rendszeresen megesik, hogy valakit azzal akarnak lerázni, fogyjon le előbb harminc kilót, aztán jöjjön csak vissza - említ egy példát Sylvie Benkemoun. Nem könnyű ruhát, cipőt vásárolni sem, a gyártók szerint ugyanis a "nő" definíciója egyet jelent a karcsú jelzővel. A párizsié meg főleg. (Az Allegro Fortissimo honlapján az egész országra lebontva feltüntetik, hol találhatók XXL-es méretet is kínáló boltok.)

Az utazni vágyó testesnek jóval a vakáció előtt, a repülőjegy megvételénél kezdődnek a felejthetetlen élmények. Előfordul, hogy két helyet akarnak vele kifizettetni. - Nincs erre vonatkozó törvényi szabályozás. A pótdíjat adott esetben elfogadhatónak tartjuk, de a dupla árat nem - mondja Benkemoun asszony. Van persze, hogy valamit törvénnyel lehet kikényszeríteni. Spanyolországban betiltották a csontsovány modelleket ábrázoló reklámokat az áruházakban. A francia testesek is a reklámszakmával tárgyalnak most.

A fogyókúrában már nincs egységes álláspont. Jojódiétának nevezik, amikor a nekirugaszkodásokat állandó visszaesés követi. Van, aki képes végigvinni a kúrát, de sokaknak az marad: fogadják el testüket olyannak, amilyen. Akkor talán a társadalom is így tesz majd velük.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.