Feszültség a verespataki aranybánya bemutatóján

Hurrogások, bekiabálások jellemezték az aranykitermelési tervbemutatását a romániai Verespatakon, ahol a Greenpeace környezetvédőszervezet és a tervezetet ellenző, helyi lakosokból alakult AlburnusMaior egyesület képviselői próbálták megzavarni a terv bemutatását, azaranykitermelés hívei pedig rokonszenvtüntetéssel válaszoltak.

A beruházást tervező kanadai-román vállalat, a Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) a verespataki stadionban kezdte meg hétfőn azt a lakossági fórumsorozatot, amelyen az érintettek elmondhatják véleményüket a településre tervezett aranybánya beindításáról.

A kolozsvári Krónika tudósítása szerint az újabb ciánkatasztrófától tartó helyi Alburnus Maior Egyesületet néhány romániai civil szervezeten kívül a Greenpeace németországi és magyarországi tagjai is erősítették. A közvitának helyet adó futballpálya mellé nagyméretű, "A cián nem megoldás" feliratú vásznat feszítettek ki, amelyet a bányavállalat saját pannóival próbált ellensúlyozni.

A terv bemutatása során egymást próbálta túlüvölteni az ellenzők csoportja és a bányavállalat szakembereinek hatalmas hangszórókkal közvetített hangja. A körülbelül 700 résztvevő egy részének füttykoncertjével kevés sikerrel vették fel a versenyt a hangosbeszélők. Az RMGC alkalmazottjai és a bányaterv szimpatizánsainak csoportja ugyanakkor perceken keresztül tartó vastapssal és ütemes skandálással erősítette a szakemberek előadását. A két, egymásnak feszülő tábor közé még idejében beférkőzött a csendőrség az incidensek megakadályozása végett, írta a lap.

Eugen David, az Alburnus Maior Egyesület elnöke így nyilatkozott a bukaresti Új Magyar Szónak (ÚMSZ): - Nem érdekel, mit mondanak, hazudik mindegyik. Tönkre akarják tenni a vidéket, de ez a mi földünk!

John Aston, az RMGC alelnöke a lapnak azt mondta: számítottak arra, hogy ellentüntetés lesz, de minősíthetetlennek nevezte annak módját. Aston szerint az emberek tisztában vannak már a terv részleteivel, erőteljes felvilágosítási kampányt végeztek, de önkéntesek továbbra is járják a falut, hogy a helybéliek kérdéseire válaszoljanak.

Az RMGC-nek azért kell lakossági fórumokon bemutatnia tervét, mert ez a hivatalos engedélyeztetési folyamat része. A cég már benyújtotta a román környezetvédelmi minisztériumnak az engedélyezéshez nélkülözhetetlen környezeti hatástanulmányt. A cég a sajtóban is erőteljes népszerűsítési kampányt folytatott az utóbbi időben.

Ha a beruházás megvalósul, akkor a lakosok egy része a mai településhez képest néhány kilométernyi távolságra lévő új faluba költözhet, illetve a verespatakiak Gyulafehérvár egyik lakónegyedében számukra fenntartott lakásokat is elfoglalhatnak. A vállalat azzal is próbálja megnyerni a lakosság rokonszenvét, hogy a bánya megépítésének időszakára 1200 munkahelyet ígér, jelezve, hogy a kitermelés alatt újabb 600, és közvetett módon további 6000 munkahely jönne majd létre.

Az RMGC Európa legnagyobb külszíni aranybányáját szeretné megnyitni Verespatak mellett. A helyszínen legalább 330 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt rejt a föld, kiaknázásához a cég ciántechnológiás eljárást alkalmazna. Emiatt a tervezet környezeti kockázataira több civil szervezet is felhívta a figyelmet, akárcsak a román akadémia és az ortodox egyház főhatósága.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.