Sótlanul
Rendre azt halljuk, hogy táplálkozzunk sószegényen. Ezzel senki sem vitázik, hisz közismert, hogy a sómegvonás nagyon is indokolt, mert az érelmeszesedés és annak következményeinek - a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás - egyik legfontosabb kiváltója, megállíthatatlan kórélettani folyamatok beindítója. A kérdés csak az, hogy mennyi a kevés só, és miből származik? Csak így tudhatjuk ugyanis, hogyan spórolhatunk vele.
Nos, a dél-németországi belgyógyászkongresszuson Ulrich Kuhlman német professzor, a stuttgarti Robert Bosch Kórházból a lehetséges forrásokat a következő leegyszerűsített, de könnyen kezelhető módon osztotta fel. A Medical Tribune-ben közölt adatok szerint, a konyhasó negyede magában az étkeinkben is megtalálható, a másik negyede az ízesítéshez használt fűszerekben, és körülbelül a fele az asztalon található sótartónkban. Azaz ha a jelenlegi, átlagosan tizenöt grammról, kevesebb mint a felére, tehát a kívánatos hat grammra kívánjuk levinni az elfogyasztott só napi mennyiségét, akkor - természetesen a felesleges utósózás elkerülésén kívül - főzéskor a fűszerekre is koncentrálnunk kell. Kuhlmann doktor szerint a legtöbb fűszert, így borsot, curryt, koriandert bátran használhatunk, de a sózást és az ízesített sók használatát lehetőleg mellőzzük. Természetesen a valóságos "sóbányákat", például a sonkaféléket és más füstölt, sózott hús- és sajtfajtákat se preferáljuk túlságosan.
Nagyon nehéz megváltoztatni étkezési szokásainkat, lemondani a több évtizede belénk rögzült ízekről és ízesítésekről. De higgyék el, megéri. Utólag már sokan lemondanának sós ételeikről.