Egészségpolitikai vita a rákbetegek feje fölött
Egy hatvanhat éves hajdúsági asszony az egyik első kárvallottja az egészségügyi megszorításoknak. A hölgy egy éve vár az augusztus elejére ígért csípőprotézis-beültetésre, a napokban azonban a debreceni klinika munkatársa arról értesítette: nem végzik el a beavatkozást az ígért időpontban. A klinika vezetője, dr. Csernátony Zoltán elismerte, hogy elegendő pénz hiányában július közepétől a tervezett beavatkozásokat határozatlan időre felfüggesztették. Csak a sürgős esetekkel tesznek kivételt. A többi beteg várólistára kerül, amely most körülbelül nyolcvan nevet tartalmaz.
Történik mindez úgy, hogy ebben a kórházban viszonylag egyszerű a helyzet. A traumatológusok ugyanakkor országszerte egyszerre több sérelmükre is elégtételt, megoldást követelnek. A Magyar Traumatológus Társaság (MTT) és több megyei centrum (a pécsi klinika, a miskolci, valamint a szegedi kórház) orvosai ultimátumot intéztek a szakminiszterhez. Ebben azt követelik, hogy 250 százalékkal emeljék a bérüket, a kormány pedig tegye egyértelművé, hogy milyen munkajogi feltételek mellett nem tartja őket adócsalóknak. Azt is kérik, rendezzék a traumatológiai ellátás finanszírozását, és töröljék el a kórházakban júliustól érvényben lévő ellátási korlátozásokat. (Az egészségbiztosító az első fél év óriási költségtúllépései miatt a kórházaknak az ellátott esetek 95 százalékát téríti meg.) A traumatológusok kilátásba helyezték, hogy szeptembertől csak a kötelező heti 48 órás munkaidejüket hajlandók ledolgozni, ügyeletet sem vállalnak. Vagyis: így előre tervezett műtéteket kell majd halasztani.
Hasonló gondokkal küszködnek a daganatos betegek, akikkel megtörténhet, hogy a betegség megállapítása után hat hétig kell várakozniuk a terápiára. Ráadásul nem is mindig a legjobbra, mert egyes onkológiai centrumok vezetői a korszerű és hatékony, de drága gyógyszereket pénz hiányában olcsóbbakra cserélték. A négy legnagyobb onkológiai centrumban 10-15 százalékkal nőtt a betegek száma, miközben átlagosan feleannyi pénz jut a gyógyszerekre, mint amennyire szükség lenne. (Az Országos Szakfelügyeleti és Módszertani Központ tavasszal végzett vizsgálata szerint az onkológiákon orvosok, illetve a gyógyításhoz szükséges eszközök is hiányoznak.)
Molnár Lajos egészségügyi miniszter másként látja a helyzetet. A szabad demokraták tegnapi frakcióértekezlete után a miniszter kijelentette: az onkológiai centrumokban megvan a kezelésekhez szükséges összeg, sőt további, körülbelül 1,5 milliárd forintot átcsoportosítottak a részükre. Más kérdés - tette hozzá -, hogy egyes intézmények nem a daganatos betegek kezelésére fordítják a pénzt. Ezért az Országos Onkológiai Intézet főigazgatójával közösen arra kérik a 19 érintett kórházat, hogy a kormány által biztosított többletet arra használják, amire kapták.
Lapunk kérdésére, hogy milyen válaszlépéseket tervez a traumatológusok ultimátumára, Molnár Lajos azt mondta: minden egészségügyi dolgozó munkája fontos, a kormány nem tehet kivételt, de a reform megteremti majd a tisztességes bérek forrását.
A kormány szerdán dönt a zöld könyvről
A szabad demokraták parlamenti frakciója kiáll miniszterei és az általuk felvázolt reformok mellett - hangsúlyozta Kuncze Gábor pártelnök, miután a frakció meghallgatta Molnár Lajos egészségügyi és Kóka János gazdasági miniszter beszámolóját. Hozzátette: az SZDSZ számára a koalíciónak addig van értelme, míg a gazdaság egyensúlya érdekében a kormány értelmes reformokat hajt végre. Molnár Lajos elmondta: az év végéig döntés születik az egészségügyi reformról, egyebek mellett arról is, bevezetik-e vagy sem a több-biztosítós modellt. Molnár elmondta, hogy a kormány szerdán dönt a reform zöld könyvéről. Lapunk úgy tudja: a zöld könyv tervezete alapján alaposan átszervezik az egészségbiztosítót. Feladatainak egy részét a biztosításfelügyeletre bíznák. Ez a testület öt főből állna, és a miniszter közvetlen irányítása alatt végezné munkáját. Ez az egészségügyi fogyasztókat védő hivatal egyebek mellett döntene arról, hogy mely biztosítók léphetnek be a piacra, és milyen intézményekkel köthetnek szerződést a lakosság ellátására. A kormány elé kerülő javaslat konkrét elképzeléseket tartalmaz a kötelező kamarai tagság megszüntetésére és a gyógyszerár-támogatási rendszer átalakítására. (D. A.)