Göncz: megütközést keltettek Ján Slota hét végi kijelentései

Megütközést keltett Magyarországon Ján Slotának, a Szlovák Nemzeti Párt(SNS) elnökének szombati kijelentése, amelyben a Magyar KoalícióPártját kritizálta - mondta Göncz Kinga külügyminiszter hétfőnBudapesten.

A magyar külügyminiszter szerint "mindenféle európai normán kívül vannak" azok a kijelentések, amelyeket a szlovák kormánykoalícióban részt vevő párt elnöke tett. Göncz Kinga emlékeztetett arra, hogy Ján Kubis szlovák külügyminiszter magyarországi útján ígéretet tett arra, hogy kormánya a jövőben elhatárolódik a magyarellenes és a kisebbségeket sértő kijelentésektől.

A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Magyarország várja a szlovák kormány reakcióját Ján Slota hétvégi mondataira.

A Szlovák Nemzeti Párt elnöke egy cseh lapban szombaton közölt interjújában azt mondta: irigyli a cseheket, hogy elűzték országuk területéről a németeket, s ezért ma már nincs olyan problémájuk velük, mint a szlovákoknak a magyarokkal Szlovákiában.

A Robert Fico vezette új szlovák kormánykoalíció egyik pártjának elnöke a konzervatív Lidové Novinyben megjelent beszélgetésben keményen bírálta a cseh pártokat és politikusokat, hogy "normális" pártnak tartják a Magyar Koalíció Pártját, amelynek állítólagos célja Szlovákia szövetségi állammá való átalakítása, a trianoni szerződés és a Benes-dekrétumok átértékelése.

Megjegyezte, hogy pártja nem a magyarok ellen van, hanem a MKP azon képviselői ellen harcol, akik kisebbségként elnyomják a többségi nemzetet, mégpedig annak saját területén. Amíg a MKP képviselői Szlovákiát nem tekintik hazájuknak, hanem Nagy-Magyarország részének, addig ő a párt betiltása mellett lesz.

Ján Kubis szlovák külügyminiszter július 11-i magyarországi látogatásán hangsúlyozta: a kabinetje különös figyelmet fordít majd az európai értékekre, az emberi és kisebbségi jogokra. Hozzátette: a koalíciós szerződés rögzíti, hogy a kormány nem felel és nem vállal semmifajta felelősséget olyan kijelentésekért, amelyeket a kormányban részt vevők pártpolitikusként tesznek.

A magyar külügyminiszter a tárgyaláson arra kérte szlovák kollégáját, hogy kormánya a jövőben határolódjon el a szlovák pártok magyarellenes kijelentéseitől.

Robert Fico miniszterelnök külügyminiszterének budapesti útja előtt jelentette ki, hogy a kormányát ért európai bírálatok megrendelésre készültek, a neki címzett támadások hátterében nem csak a most ellenzékbe került szlovák pártok állnak, hanem az Európai Parlament szocialista frakciójának magyarországi képviselői is.

A július 4-én hivatalba lépett új szlovák kormánykoalíciót már megalakulása előtt és után is számos nemzetközi bírálat érte. Robert Fico miniszterelnököt leginkább azért kritizálták, mert koalícióra lépett Vladimír Meciar pártjával és a magyarellenességéről elhíresült Ján Slota nevével jelzett Szlovák Nemzeti Párttal (SNS).

Vladimír Meciar és Ján Slota pártja 1994 és 1998 közötti közös kormányzása során erőteljesen korlátozta a nemzetiségek jogait, számos intézkedéssel rontott Szlovákia nemzetközi megítélésén. Az ország NATO- és európai uniós csatlakozása is veszélybe került.

Az új szlovák miniszterelnök július 5-én az etnikai kisebbségek jogainak teljes tiszteletben tartását ígérte. Robert Fico kijelentette: garantálni tudja, hogy a kisebbségi jogokat illetően nem lesz változás. Egyben megígérte, hogy kormánya "standard" európai kormány lesz, amely tiszteletben tartja az ország EU-, NATO- és más nemzetközi szervezetekben lévő tagságából fakadó kötelezettségeket.

Robert Fico koalíciójának összetétele komoly aggodalmat keltett Brüsszelben. Bár az Európai Bizottság fenntartásokkal ugyan, de üdvözölte az új szlovák kormány megalakulását, az Európai Parlament két legjelentősebb frakciója és több, neve elhallgatását kérő diplomata is súlyos fenntartásait hangoztatta a szlovákiai fejlemények miatt.

Poul Nyrup Rasmussen, az Európai Szocialista Pártjának (ESZP) elnöke július 6-án közölte: felfüggesztették Fico pártjának, az Irány (Smer) tagságát az ESZP-ben, mivel koalícióra lépett a Szlovák Nemzeti Párttal.

Az Európai Parlament (EP) legnagyobb képviselőcsoportja, az európai néppárti frakció ezzel egy időben jelentette be, hogy ellenőrző csoportot hoz létre, hogy folyamatosan nyomon követhessék a szlovákiai politikai helyzet változását. Gál Kinga néppárti EP-képviselő az MTI-nek nyilatkozva július 17-én azt mondta: nem tartja kizártnak, hogy az Európai Parlament egy egységes, éles állásfoglalást is elfogadhat a szlovák kormány ellen az ősszel.

(forrás: MTI)

Göncz Kinga
Göncz Kinga
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.